Slide Switch, 4PDT, Latched, 0.5A, 15VDC, Solder Terminal, Through Hole-straight
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Hosiden Corporation |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 6.5 mm |
| body height | 5 mm |
| Body length or diameter | 16 mm |
| Maximum contact current (DC) | 0.5 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | .5A@15VDC |
| Maximum contact voltage (DC) | 15 V |
| Electrical life | 10000 Cycle(s) |
| Installation features | THROUGH HOLE-STRAIGHT |
| surface mount | NO |
| Switch action | LATCHED |
| switch function | 4PDT |
| Switch type | SLIDE SWITCH |
| Termination type | SOLDER |

| HSW1034-01-300 | HSW1025-01-400 | HSW1034-01-400 | HSW1025-01-410 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Slide Switch, 4PDT, Latched, 0.5A, 15VDC, Solder Terminal, Through Hole-straight | Slide Switch, SP3T, Latched, 0.5A, 15VDC, Solder Terminal, Through Hole-straight | Slide Switch, 4PDT, Latched, 0.5A, 15VDC, Solder Terminal, Through Hole-straight | Slide Switch, SP3T, Latched, 0.5A, 15VDC, Solder Terminal, Through Hole-straight |
| Maker | Hosiden Corporation | Hosiden Corporation | Hosiden Corporation | Hosiden Corporation |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknow |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| body width | 6.5 mm | 4.2 mm | 6.5 mm | 4.2 mm |
| body height | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm |
| Body length or diameter | 16 mm | 14 mm | 16 mm | 14 mm |
| Maximum contact current (DC) | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | .5A@15VDC | .5A@15VDC | .5A@15VDC | .5A@15VDC |
| Maximum contact voltage (DC) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| Electrical life | 10000 Cycle(s) | 10000 Cycle(s) | 10000 Cycle(s) | 10000 Cycle(s) |
| Installation features | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT |
| surface mount | NO | NO | NO | NO |
| Switch action | LATCHED | LATCHED | LATCHED | LATCHED |
| switch function | 4PDT | SP3T | 4PDT | SP3T |
| Switch type | SLIDE SWITCH | SLIDE SWITCH | SLIDE SWITCH | SLIDE SWITCH |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |