Standard SRAM, 8KX8, 45ns, CMOS, PDSO28
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | FUJITSU |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, SOP28,.5 |
| Contacts | 28 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum access time | 45 ns |
| I/O type | COMMON |
| JESD-30 code | R-PDSO-G28 |
| JESD-609 code | e0 |
| memory density | 65536 bit |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM |
| memory width | 8 |
| Number of terminals | 28 |
| word count | 8192 words |
| character code | 8000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 8KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP28,.5 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum standby current | 0.015 A |
| Maximum slew rate | 0.09 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| MB81C78A-45PF | MB81C78A-45CV | MB81C78A-35PJ | MB81C78A-35PSK | MB81C78A-45PSK | MB81C78A-35PF | MB81C78A-45PJ | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Standard SRAM, 8KX8, 45ns, CMOS, PDSO28 | Standard SRAM, 8KX8, 45ns, CMOS, CQCC32 | Standard SRAM, 8KX8, 35ns, CMOS, PDSO28 | 8KX8 STANDARD SRAM, 35ns, PDIP28, 0.300 INCH, SKINNY, PLASTIC, DIP-28 | 8KX8 STANDARD SRAM, 45ns, PDIP28, 0.300 INCH, SKINNY, PLASTIC, DIP-28 | Standard SRAM, 8KX8, 35ns, CMOS, PDSO28 | Standard SRAM, 8KX8, 45ns, CMOS, PDSO28 |
| Parts packaging code | SOIC | QFJ | SOJ | DIP | DIP | SOIC | SOJ |
| package instruction | SOP, SOP28,.5 | QCCN, LCC32,.45X.55 | SOJ, SOJ28,.34 | DIP, | DIP, | SOP, SOP28,.5 | SOJ, SOJ28,.34 |
| Contacts | 28 | 32 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Maximum access time | 45 ns | 45 ns | 35 ns | 35 ns | 45 ns | 35 ns | 45 ns |
| JESD-30 code | R-PDSO-G28 | R-XQCC-N32 | R-PDSO-J28 | R-PDIP-T28 | R-PDIP-T28 | R-PDSO-G28 | R-PDSO-J28 |
| memory density | 65536 bit | 65536 bit | 65536 bit | 65536 bit | 65536 bit | 65536 bit | 65536 bit |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM |
| memory width | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of terminals | 28 | 32 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 |
| word count | 8192 words | 8192 words | 8192 words | 8192 words | 8192 words | 8192 words | 8192 words |
| character code | 8000 | 8000 | 8000 | 8000 | 8000 | 8000 | 8000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| organize | 8KX8 | 8KX8 | 8KX8 | 8KX8 | 8KX8 | 8KX8 | 8KX8 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | QCCN | SOJ | DIP | DIP | SOP | SOJ |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | CHIP CARRIER | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Parallel/Serial | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | NO | NO | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING | NO LEAD | J BEND | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | - | - | incompatible | incompatible |
| Maker | FUJITSU | - | FUJITSU | FUJITSU | FUJITSU | FUJITSU | - |
| I/O type | COMMON | COMMON | COMMON | - | - | COMMON | COMMON |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | - | - | e0 | e0 |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | - | - | 3-STATE | 3-STATE |
| Encapsulate equivalent code | SOP28,.5 | LCC32,.45X.55 | SOJ28,.34 | - | - | SOP28,.5 | SOJ28,.34 |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | - | - | 5 V | 5 V |
| Maximum standby current | 0.015 A | 0.015 A | 0.015 A | - | - | 0.015 A | 0.015 A |
| Maximum slew rate | 0.09 mA | 0.09 mA | 0.09 mA | - | - | 0.09 mA | 0.09 mA |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |