Digital Signal Processor, 8-Ext Bit, 39.3216MHz, CMOS, PQFP80,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Sierra Semiconductor |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Address bus width | 7 |
| barrel shifter | NO |
| boundary scan | NO |
| maximum clock frequency | 39.3216 MHz |
| External data bus width | 8 |
| Format | FIXED POINT |
| JESD-30 code | S-PQFP-G80 |
| low power mode | NO |
| Number of DMA channels | |
| Number of external interrupt devices | |
| Number of serial I/Os | 2 |
| Number of terminals | 80 |
| Number of timers | |
| On-chip data RAM width | |
| On-chip program ROM width | |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (number of words) | 0 |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | QUAD |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER |




