Switching Controller, Voltage-mode, 0.35A, 1000kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO14
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Harris |
| package instruction | SOP, SOP14,.25 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING CONTROLLER |
| control mode | VOLTAGE-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 13.2 V |
| Minimum input voltage | 10.8 V |
| Nominal input voltage | 12 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Maximum output current | 0.35 A |
| Nominal output voltage | 1.27 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP14,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| Switch configuration | PUSH-PULL |
| Maximum switching frequency | 1000 kHz |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |





| HIP6006CB-T | HIP6006CB | |
|---|---|---|
| Description | Switching Controller, Voltage-mode, 0.35A, 1000kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO14 | Switching Controller, Voltage-mode, 0.35A, 1000kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO14 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible |
| Maker | Harris | Harris |
| package instruction | SOP, SOP14,.25 | SOP, SOP14,.25 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknow |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER |
| control mode | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 13.2 V | 13.2 V |
| Minimum input voltage | 10.8 V | 10.8 V |
| Nominal input voltage | 12 V | 12 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 |
| JESD-609 code | e0 | e0 |
| Number of functions | 1 | 1 |
| Number of terminals | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C |
| Maximum output current | 0.35 A | 0.35 A |
| Nominal output voltage | 1.27 V | 1.27 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP14,.25 | SOP14,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | YES | YES |
| Switch configuration | PUSH-PULL | PUSH-PULL |
| Maximum switching frequency | 1000 kHz | 1000 kHz |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL |