3 A, 50 V, SILICON, RECTIFIER DIODE, DO-201AD
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Central Semiconductor |
| Parts packaging code | DO-201AD |
| package instruction | O-PALF-W2 |
| Contacts | 2 |
| Manufacturer packaging code | CASE 103 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| application | GENERAL PURPOSE |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1 V |
| JEDEC-95 code | DO-201AD |
| JESD-30 code | O-PALF-W2 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 200 A |
| Number of components | 1 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Maximum output current | 3 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND |
| Package form | LONG FORM |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 50 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | AXIAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |

| 1N5400 | 1N5402 | 1N5404 | 1N5401 | 2SC3169_2014 | 1N5405 | 1N5406 | 1N5407 | 1N5408 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 3 A, 50 V, SILICON, RECTIFIER DIODE, DO-201AD | 3 A, 200 V, SILICON, RECTIFIER DIODE, DO-201AD | 3 A, 400 V, SILICON, RECTIFIER DIODE, DO-201AD | 3 A, 100 V, SILICON, RECTIFIER DIODE, DO-201AD | Silicon NPN Power Transistors | 3 A, 500 V, SILICON, RECTIFIER DIODE, DO-201AD | 3 A, 600 V, SILICON, RECTIFIER DIODE | 3 A, SILICON, RECTIFIER DIODE, DO-201AD | RECTIFIER DIODE,1KV V(RRM),DO-204AE |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | - | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | - | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Central Semiconductor | Central Semiconductor | Central Semiconductor | Central Semiconductor | - | Central Semiconductor | Central Semiconductor | Central Semiconductor | Central Semiconductor |
| Parts packaging code | DO-201AD | DO-201AD | - | DO-201AD | - | DO-201AD | DO-201AD | DO-201AD | DO-201AD |
| package instruction | O-PALF-W2 | PLASTIC, CASE 103, 2 PIN | O-PALF-W2 | PLASTIC, CASE 103, 2 PIN | - | PLASTIC, CASE 103, 2 PIN | PLASTIC, CASE 103, 2 PIN | PLASTIC, CASE 103, 2 PIN | O-PALF-W2 |
| Contacts | 2 | 2 | 2 | 2 | - | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Manufacturer packaging code | CASE 103 | CASE 103 | CASE 103 | CASE 103 | - | CASE 103 | CASE 103 | CASE 103 | CASE 103 |
| Reach Compliance Code | _compli | _compli | _compli | _compli | - | not_compliant | _compli | _compli | _compli |
| application | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | - | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| Shell connection | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | - | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | - | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | - | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | - | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1 V | 1 V | 1 V | 1 V | - | 1.2 V | 1.2 V | 1.2 V | 1.2 V |
| JEDEC-95 code | DO-201AD | DO-201AD | - | DO-201AD | - | DO-201AD | DO-201AD | DO-201AD | DO-201AD |
| JESD-30 code | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | - | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | - | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 200 A | 300 A | 200 A | 300 A | - | 300 A | 300 A | 200 A | 300 A |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Phase | 1 | 1 | 1 | 1 | - | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | - | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | - | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C |
| Maximum output current | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | - | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | - | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| Package form | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | - | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 50 V | 200 V | 400 V | 100 V | - | 500 V | 600 V | 800 V | 1000 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | - | NO | NO | NO | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | - | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE |
| Terminal location | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL | - | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |