Card Edge Connector, 72 Contact(s), 1 Row(s), Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Natural Insulator, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Amphenol |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | LATCH, PLASTIC |
| Board mount options | POLARIZATION POST |
| body width | 0.291 inch |
| body length | 4.55 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | CARD EDGE CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU |
| Contact completed and terminated | GOLD |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | COMPRESSION |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| Durability | 25 Cycles |
| Insulation resistance | 10000000000 Ω |
| Insulator color | NATURAL |
| insulator material | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER |
| Manufacturer's serial number | 92295 |
| Plug contact pitch | 0.05 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 0.1 mm |
| Plating thickness | 30u inch |
| polarization key | RIGHT |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.118 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 72 |
| 92295-613 | 92233-103 | 92233-113 | 92295-603 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Card Edge Connector, 72 Contact(s), 1 Row(s), Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Natural Insulator, Receptacle | Card Edge Connector, 72 Contact(s), 1 Row(s), Female, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Natural Insulator, Socket, | Card Edge Connector, 72 Contact(s), 1 Row(s), Female, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Natural Insulator, Socket, | Card Edge Connector, 72 Contact(s), 1 Row(s), Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Natural Insulator, Receptacle |
| Reach Compliance Code | unknown | compliant | compliant | unknown |
| Other features | LATCH, PLASTIC | POLARIZED | POLARIZED | LATCH, PLASTIC |
| Board mount options | POLARIZATION POST | POLARIZATION POST | POLARIZATION POST | POLARIZATION POST |
| body width | 0.291 inch | 0.291 inch | 0.291 inch | 0.291 inch |
| body length | 4.55 inch | 4.55 inch | 4.55 inch | 4.55 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | SOCKET | SOCKET | RECEPTACLE |
| Connector type | CARD EDGE CONNECTOR | CARD EDGE CONNECTOR | CARD EDGE CONNECTOR | CARD EDGE CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU | AU | AU | AU |
| Contact completed and terminated | GOLD | TIN LEAD (100) OVER NICKEL | TIN LEAD (100) OVER NICKEL | GOLD |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE |
| Contact resistance | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ |
| Contact style | COMPRESSION | COMPRESSION | COMPRESSION | COMPRESSION |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V |
| Durability | 25 Cycles | 25 Cycles | 25 Cycles | 25 Cycles |
| Insulation resistance | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω |
| Insulator color | NATURAL | NATURAL | NATURAL | NATURAL |
| insulator material | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER |
| Manufacturer's serial number | 92295 | 92233 | 92233 | 92295 |
| Plug contact pitch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of rows loaded | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 0.1 mm | 0.1 mm | 0.1 mm | 0.1 mm |
| Plating thickness | 30u inch | FLASH inch | FLASH inch | 30u inch |
| polarization key | RIGHT | LEFT | RIGHT | LEFT |
| Rated current (signal) | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A |
| Guideline | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.118 inch | 0.118 inch | 0.118 inch | 0.118 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 72 | 72 | 72 | 72 |