CAPACITOR, GLASS, 50V, 0.00062uF, THROUGH HOLE MOUNT, AXIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1988550735 |
| package instruction | , 7342 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 0.00062 µF |
| Capacitor type | GLASS CAPACITOR |
| Custom functions | Burn-In Avialable |
| dielectric materials | GLASS |
| high | 3.58 mm |
| length | 18.64 mm |
| Manufacturer's serial number | ET |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 5% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 200 °C |
| Minimum operating temperature | -75 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package form | Axial |
| positive tolerance | 5% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 50 V |
| series | ET GLASS AXIAL |
| size code | 7342 |
| surface mount | NO |
| Temperature Coefficient | 10ppm/Cel ppm/°C |
| Terminal shape | WIRE |
| width | 10.72 mm |