Single Color LED, Orange, Water Clear, 1.2mm, 1.60 X 0.80 MM, 0.60 MM HEIGHT, SURFACE MOUNT PACKAGE-2
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | EVERLIGHT |
| package instruction | 1.60 X 0.80 MM, 0.60 MM HEIGHT, SURFACE MOUNT PACKAGE-2 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| color | ORANGE |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.03 A |
| Lens type | WATER CLEAR |
| Nominal luminous intensity | 35.0 mcd |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 0.6 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 620 nm |
| shape | RECTANGULAR |
| size | 1.2 mm |
| surface mount | YES |
| Terminal pitch | 1.65 mm |
| perspective | 120 deg |
| QTLP601C-E | QTLP601C-AG | QTLP601C-R | QTLP601C-O | QTLP601C-Y | QTLP601C-IG | QTLP601C-IB | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Single Color LED, Orange, Water Clear, 1.2mm, 1.60 X 0.80 MM, 0.60 MM HEIGHT, SURFACE MOUNT PACKAGE-2 | Single Color LED, Yellow Green, Water Clear, 1.2mm, 1.60 X 0.80 MM, 0.60 MM HEIGHT, SURFACE MOUNT PACKAGE-2 | Single Color LED, Red, Water Clear, 1.2mm, 1.60 X 0.80 MM, 0.60 MM HEIGHT, SURFACE MOUNT PACKAGE-2 | Single Color LED, Yellow Orange, Water Clear, 1.2mm, 1.60 X 0.80 MM, 0.60 MM HEIGHT, SURFACE MOUNT PACKAGE-2 | Single Color LED, Yellow, Water Clear, 1.2mm, 1.60 X 0.80 MM, 0.60 MM HEIGHT, SURFACE MOUNT PACKAGE-2 | Single Color LED, True Green, Water Clear, 1.2mm, 1.60 X 0.80 MM, 0.60 MM HEIGHT, SURFACE MOUNT PACKAGE-2 | Single Color LED, Blue, Water Clear, 1.2mm, 1.60 X 0.80 MM, 0.60 MM HEIGHT, SURFACE MOUNT PACKAGE-2 |
| package instruction | 1.60 X 0.80 MM, 0.60 MM HEIGHT, SURFACE MOUNT PACKAGE-2 | 1.60 X 0.80 MM, 0.60 MM HEIGHT, SURFACE MOUNT PACKAGE-2 | 1.60 X 0.80 MM, 0.60 MM HEIGHT, SURFACE MOUNT PACKAGE-2 | 1.60 X 0.80 MM, 0.60 MM HEIGHT, SURFACE MOUNT PACKAGE-2 | 1.60 X 0.80 MM, 0.60 MM HEIGHT, SURFACE MOUNT PACKAGE-2 | 1.60 X 0.80 MM, 0.60 MM HEIGHT, SURFACE MOUNT PACKAGE-2 | 1.60 X 0.80 MM, 0.60 MM HEIGHT, SURFACE MOUNT PACKAGE-2 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compli | compli |
| color | ORANGE | YELLOW GREEN | RED | YELLOW ORANGE | YELLOW | TRUE GREEN | BLUE |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A | 0.025 A | 0.03 A | 0.03 A |
| Lens type | WATER CLEAR | WATER CLEAR | WATER CLEAR | WATER CLEAR | WATER CLEAR | WATER CLEAR | WATER CLEAR |
| Nominal luminous intensity | 35.0 mcd | 15.0 mcd | 35.0 mcd | 35.0 mcd | 35.0 mcd | 70.0 mcd | 25.0 mcd |
| Installation features | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED |
| total height | 0.6 mm | 0.6 mm | 0.6 mm | 0.6 mm | 0.6 mm | 0.6 mm | 0.6 mm |
| method of packing | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK |
| peak wavelength | 620 nm | 575 nm | 630 nm | 610 nm | 590 nm | 520 nm | 465 nm |
| shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| size | 1.2 mm | 1.2 mm | 1.2 mm | 1.2 mm | 1.2 mm | 1.2 mm | 1.2 mm |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Terminal pitch | 1.65 mm | 1.65 mm | 1.65 mm | 1.65 mm | 1.65 mm | 1.65 mm | 1.65 mm |
| perspective | 120 deg | 120 deg | 120 deg | 120 deg | 120 deg | 120 deg | 120 deg |
| Maker | EVERLIGHT | - | EVERLIGHT | EVERLIGHT | EVERLIGHT | EVERLIGHT | EVERLIGHT |