RESISTOR, VOLTAGE DEPENDENT, 385V, 80J, THROUGH HOLE MOUNT
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | NIPPON CHEMI-CON |
| package instruction | RADIAL LEADED-3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | BUILT-IN THERMAL FUSE |
| Circuit maximum DC voltage | 385 V |
| Circuit RMS maximum voltage | 300 V |
| Maximum energy absorption capacity | 80 J |
| Manufacturer's serial number | GF |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package shape | DISK PACKAGE |
| Rated power dissipation(P) | 0.6 W |
| Resistor type | VARISTOR |
| surface mount | NO |
| Terminal location | RADIAL |
| Terminal shape | WIRE |

| TNR15GF471K | TNR15GF821K | TNR23GF271K | TNR23GF471K | TNR23GF821K | TNR15GF271K | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | RESISTOR, VOLTAGE DEPENDENT, 385V, 80J, THROUGH HOLE MOUNT | RESISTOR, VOLTAGE DEPENDENT, 670V, 110J, THROUGH HOLE MOUNT | RESISTOR, VOLTAGE DEPENDENT, 225V, 90J, THROUGH HOLE MOUNT | RESISTOR, VOLTAGE DEPENDENT, 385V, 150J, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED-3 | RESISTOR, VOLTAGE DEPENDENT, 670V, 190J, THROUGH HOLE MOUNT | RESISTOR, VOLTAGE DEPENDENT, 225V, 50J, THROUGH HOLE MOUNT |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | BUILT-IN THERMAL FUSE | BUILT-IN THERMAL FUSE | BUILT-IN THERMAL FUSE | BUILT-IN THERMAL FUSE | BUILT-IN THERMAL FUSE | BUILT-IN THERMAL FUSE |
| Circuit maximum DC voltage | 385 V | 670 V | 225 V | 385 V | 670 V | 225 V |
| Circuit RMS maximum voltage | 300 V | 510 V | 175 V | 300 V | 510 V | 175 V |
| Maximum energy absorption capacity | 80 J | 110 J | 90 J | 150 J | 190 J | 50 J |
| Manufacturer's serial number | GF | GF | GF | GF | GF | GF |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of terminals | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package shape | DISK PACKAGE | DISK PACKAGE | DISK PACKAGE | DISK PACKAGE | DISK PACKAGE | DISK PACKAGE |
| Rated power dissipation(P) | 0.6 W | 0.6 W | 0.8 W | 1 W | 1.5 W | 0.6 W |
| Resistor type | VARISTOR | VARISTOR | VARISTOR | VARISTOR | VARISTOR | VARISTOR |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Terminal location | RADIAL | RADIAL | RADIAL | RADIAL | RADIAL | RADIAL |
| Terminal shape | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | 1 | - |