FCT SERIES, OTHER DECODER/DRIVER, INVERTED OUTPUT, CQCC20, CERAMIC, LCC-20
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | QCCN, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| series | FCT |
| JESD-30 code | S-CQCC-N20 |
| length | 8.89 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output polarity | INVERTED |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | QCCN |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.905 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| width | 8.89 mm |
| 54FCT138ALM | 54FCT138AFMQB | 54FCT138ALMQB | 74FCT138ALCQR | 74FCT138AFCQR | 74FCT138ALC | 54FCT138AFM | 74FCT138AFC | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | FCT SERIES, OTHER DECODER/DRIVER, INVERTED OUTPUT, CQCC20, CERAMIC, LCC-20 | FCT SERIES, OTHER DECODER/DRIVER, INVERTED OUTPUT, CDFP16, CERAMIC, FP-16 | FCT SERIES, OTHER DECODER/DRIVER, INVERTED OUTPUT, CQCC20, CERAMIC, LCC-20 | FCT SERIES, OTHER DECODER/DRIVER, INVERTED OUTPUT, CQCC20, CERAMIC, LCC-20 | FCT SERIES, OTHER DECODER/DRIVER, INVERTED OUTPUT, CDFP16, CERAMIC, FP-16 | FCT SERIES, OTHER DECODER/DRIVER, INVERTED OUTPUT, CQCC20 | FCT SERIES, OTHER DECODER/DRIVER, INVERTED OUTPUT, CDFP16 | FCT SERIES, OTHER DECODER/DRIVER, INVERTED OUTPUT, CDFP16, CERAMIC, FP-16 |
| package instruction | QCCN, | DFP, | QCCN, | QCCN, | DFP, | QCCN, | DFP, | DFP, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknow | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| series | FCT | FCT | FCT | FCT | FCT | FCT | FCT | FCT |
| JESD-30 code | S-CQCC-N20 | R-GDFP-F16 | S-CQCC-N20 | S-CQCC-N20 | R-GDFP-F16 | S-CQCC-N20 | R-GDFP-F16 | R-GDFP-F16 |
| length | 8.89 mm | 9.6645 mm | 8.89 mm | 8.89 mm | 9.6645 mm | 8.89 mm | 9.6645 mm | 9.6645 mm |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 20 | 16 | 20 | 20 | 16 | 20 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 125 °C | 70 °C |
| Output polarity | INVERTED | INVERTED | INVERTED | INVERTED | INVERTED | INVERTED | INVERTED | INVERTED |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | QCCN | DFP | QCCN | QCCN | DFP | QCCN | DFP | DFP |
| Package shape | SQUARE | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | CHIP CARRIER | FLATPACK | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | FLATPACK | CHIP CARRIER | FLATPACK | FLATPACK |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.905 mm | 2.032 mm | 1.905 mm | 1.905 mm | 2.032 mm | 1.905 mm | 2.032 mm | 2.032 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.5 V | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.5 V | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY | COMMERCIAL |
| Terminal form | NO LEAD | FLAT | NO LEAD | NO LEAD | FLAT | NO LEAD | FLAT | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD | DUAL | QUAD | QUAD | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL |
| width | 8.89 mm | 6.604 mm | 8.89 mm | 8.89 mm | 6.604 mm | 8.89 mm | 6.604 mm | 6.604 mm |
| Maker | Texas Instruments | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - |