EE PLD, 20ns, 32-Cell, CMOS, PQCC44, PLASTIC, LCC-44
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Altera (Intel) |
| Parts packaging code | LCC |
| package instruction | PLASTIC, LCC-44 |
| Contacts | 44 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Other features | LABS INTERCONNECTED BY PIA; 2 LABS; 32 MACROCELLS; 1 EXTERNAL CLOCK; SHARED INPUT/CLOCK |
| maximum clock frequency | 62.5 MHz |
| In-system programmable | NO |
| JESD-30 code | S-PQCC-J44 |
| JESD-609 code | e0 |
| JTAG BST | NO |
| length | 16.5862 mm |
| Dedicated input times | |
| Number of I/O lines | 32 |
| Number of macro cells | 32 |
| Number of terminals | 44 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| organize | 0 DEDICATED INPUTS, 32 I/O |
| Output function | MACROCELL |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCJ |
| Encapsulate equivalent code | LDCC44,.7SQ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 220 |
| power supply | 3.3 V |
| Programmable logic type | EE PLD |
| propagation delay | 20 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.57 mm |
| Maximum supply voltage | 3.6 V |
| Minimum supply voltage | 3 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 16.5862 mm |





| EPM7032VLI44-20 | EPM7032VLC44-20 | EPM7032VLC44-12 | EPM7032VTC44-12 | EPM7032VTC44-15 | EPM7032VLC44-15 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | EE PLD, 20ns, 32-Cell, CMOS, PQCC44, PLASTIC, LCC-44 | EE PLD, 20ns, 32-Cell, CMOS, PQCC44, PLASTIC, LCC-44 | EE PLD, 12ns, 32-Cell, CMOS, PQCC44, PLASTIC, LCC-44 | EE PLD, 12ns, 32-Cell, CMOS, PQFP44, 1 MM HEIGHT, PLASTIC, TQFP-44 | EE PLD, 15ns, 32-Cell, CMOS, PQFP44, 1 MM HEIGHT, PLASTIC, TQFP-44 | EE PLD, 15ns, 32-Cell, CMOS, PQCC44, PLASTIC, LCC-44 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Altera (Intel) | Altera (Intel) | Altera (Intel) | Altera (Intel) | Altera (Intel) | Altera (Intel) |
| Parts packaging code | LCC | LCC | LCC | QFP | QFP | LCC |
| package instruction | PLASTIC, LCC-44 | QCCJ, LDCC44,.7SQ | QCCJ, LDCC44,.7SQ | LQFP, TQFP44,.47SQ,32 | LQFP, TQFP44,.47SQ,32 | QCCJ, LDCC44,.7SQ |
| Contacts | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 |
| Reach Compliance Code | compliant | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow |
| Other features | LABS INTERCONNECTED BY PIA; 2 LABS; 32 MACROCELLS; 1 EXTERNAL CLOCK; SHARED INPUT/CLOCK | LABS INTERCONNECTED BY PIA; 2 LABS; 32 MACROCELLS; 1 EXTERNAL CLOCK; SHARED INPUT/CLOCK | LABS INTERCONNECTED BY PIA; 2 LABS; 32 MACROCELLS; 1 EXTERNAL CLOCK; SHARED INPUT/CLOCK | LABS INTERCONNECTED BY PIA; 2 LABS; 32 MACROCELLS; 1 EXTERNAL CLOCK; SHARED INPUT/CLOCK | LABS INTERCONNECTED BY PIA; 2 LABS; 32 MACROCELLS; 1 EXTERNAL CLOCK; SHARED INPUT/CLOCK | LABS INTERCONNECTED BY PIA; 2 LABS; 32 MACROCELLS; 1 EXTERNAL CLOCK; SHARED INPUT/CLOCK |
| maximum clock frequency | 62.5 MHz | 62.5 MHz | 90.9 MHz | 90.9 MHz | 76.9 MHz | 76.9 MHz |
| In-system programmable | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| JESD-30 code | S-PQCC-J44 | S-PQCC-J44 | S-PQCC-J44 | S-PQFP-G44 | S-PQFP-G44 | S-PQCC-J44 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| JTAG BST | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| length | 16.5862 mm | 16.5862 mm | 16.5862 mm | 10 mm | 10 mm | 16.5862 mm |
| Number of I/O lines | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Number of macro cells | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Number of terminals | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 | 44 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| organize | 0 DEDICATED INPUTS, 32 I/O | 0 DEDICATED INPUTS, 32 I/O | 0 DEDICATED INPUTS, 32 I/O | 0 DEDICATED INPUTS, 32 I/O | 0 DEDICATED INPUTS, 32 I/O | 0 DEDICATED INPUTS, 32 I/O |
| Output function | MACROCELL | MACROCELL | MACROCELL | MACROCELL | MACROCELL | MACROCELL |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCJ | QCCJ | QCCJ | LQFP | LQFP | QCCJ |
| Encapsulate equivalent code | LDCC44,.7SQ | LDCC44,.7SQ | LDCC44,.7SQ | TQFP44,.47SQ,32 | TQFP44,.47SQ,32 | LDCC44,.7SQ |
| Package shape | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | FLATPACK, LOW PROFILE | FLATPACK, LOW PROFILE | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 | 220 |
| power supply | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| Programmable logic type | EE PLD | EE PLD | EE PLD | EE PLD | EE PLD | EE PLD |
| propagation delay | 20 ns | 20 ns | 12 ns | 12 ns | 15 ns | 15 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.57 mm | 4.57 mm | 4.57 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 4.57 mm |
| Maximum supply voltage | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V |
| Minimum supply voltage | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | J BEND | J BEND | J BEND | GULL WING | GULL WING | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | 30 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | 30 |
| width | 16.5862 mm | 16.5862 mm | 16.5862 mm | 10 mm | 10 mm | 16.5862 mm |
| ECCN code | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | - |