
Board Connector, 2 Contact(s), Male, Straight, Solder Terminal, Guide Slot, Natural Insulator, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Molex |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Board mount options | PEG |
| body width | 0.587 inch |
| subject depth | 0.504 inch |
| body length | 0.484 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact arrangement | S0P2 |
| Contact to complete cooperation | SN ON NI |
| Contact completed and terminated | TIN OVER NICKEL |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | BRASS |
| Contact resistance | 5 mΩ |
| Contact style | BLADE PIN-SKT |
| Durability | 10 Cycles |
| maximum insertion force | 4.0032 N |
| Insulation resistance | 10000000 Ω |
| Insulator color | NATURAL |
| insulator material | POLYAMIDE |
| Manufacturer's serial number | 91999 |
| Mixed contacts | YES |
| Installation option 1 | GUIDE SLOT |
| Installation option 2 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| Maximum operating temperature | 120 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Plating thickness | 118u inch |
| Guideline | UL,VDE,CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.138 inch |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 2 |
| Evacuation force-minimum value | .5004 N |





| 91999-0058 | 91999-0531 | 91999-0526 | |
|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 2 Contact(s), Male, Straight, Solder Terminal, Guide Slot, Natural Insulator, Receptacle | Board Connector, 3 Contact(s), Male, Straight, Solder Terminal, Guide Slot, Natural Insulator, Receptacle | Board Connector, 3 Contact(s), Male, Straight, Solder Terminal, Guide Slot, Natural Insulator, Receptacle |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to |
| Maker | Molex | Molex | Molex |
| Reach Compliance Code | unknown | compliant | unknown |
| Board mount options | PEG | PEG | PEG |
| body width | 0.587 inch | 0.587 inch | 0.587 inch |
| subject depth | 0.504 inch | 0.504 inch | 0.504 inch |
| body length | 0.484 inch | 0.681 inch | 0.681 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact arrangement | S0P2 | S0P3 | S0P3 |
| Contact to complete cooperation | SN ON NI | SN ON NI | SN ON NI |
| Contact completed and terminated | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | BRASS | BRASS | BRASS |
| Contact resistance | 5 mΩ | 5 mΩ | 5 mΩ |
| Contact style | BLADE PIN-SKT | BLADE PIN-SKT | BLADE PIN-SKT |
| Durability | 10 Cycles | 10 Cycles | 10 Cycles |
| maximum insertion force | 4.0032 N | 4.0032 N | 4.0032 N |
| Insulation resistance | 10000000 Ω | 10000000 Ω | 10000000 Ω |
| Insulator color | NATURAL | NATURAL | NATURAL |
| insulator material | POLYAMIDE | POLYAMIDE | POLYAMIDE |
| Manufacturer's serial number | 91999 | 91999 | 91999 |
| Mixed contacts | YES | YES | YES |
| Installation option 1 | GUIDE SLOT | GUIDE SLOT | GUIDE SLOT |
| Installation option 2 | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE |
| Maximum operating temperature | 120 °C | 120 °C | 120 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C | -20 °C | -20 °C |
| Plating thickness | 118u inch | 118u inch | 118u inch |
| Guideline | UL,VDE,CSA | UL,VDE,CSA | UL,VDE,CSA |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.138 inch | 0.138 inch | 0.138 inch |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 2 | 3 | 3 |
| Evacuation force-minimum value | .5004 N | .5004 N | .5004 N |