2MX8 FAST PAGE DRAM, 70ns, PDSO28
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| access mode | FAST PAGE |
| Maximum access time | 70 ns |
| Other features | RAS ONLY; CAS BEFORE RAS; HIDDEN; SELF REFRESH |
| JESD-30 code | R-PDSO-J28 |
| length | 18.415 mm |
| memory density | 16777216 bit |
| Memory IC Type | FAST PAGE DRAM |
| memory width | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 1 |
| Number of terminals | 28 |
| word count | 2097152 words |
| character code | 2000000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 2MX8 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOJ |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| refresh cycle | 4096 |
| Maximum seat height | 3.76 mm |
| self refresh | YES |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 10.16 mm |
| TMS416800P-70DZ | TMS416800-70DE | TMS416800-60DE | TMS416800P-80DE | TMS416800P-70DE | TMS416800P-60DZ | TMS416800-80DE | TMS416800P-60DE | TMS416800P-80DZ | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 2MX8 FAST PAGE DRAM, 70ns, PDSO28 | IC 2M X 8 FAST PAGE DRAM, 70 ns, PDSO32, 0.400 INCH, 1.27 MM PITCH, PLASTIC, TSOP-32, Dynamic RAM | 2MX8 FAST PAGE DRAM, 60ns, PDSO32, 0.400 INCH, 1.27 MM PITCH, PLASTIC, TSOP-32 | 2MX8 FAST PAGE DRAM, 80ns, PDSO32, 0.400 INCH, 1.27 MM PITCH, PLASTIC, TSOP-32 | 2MX8 FAST PAGE DRAM, 70ns, PDSO32, 0.400 INCH, 1.27 MM PITCH, PLASTIC, TSOP-32 | 2MX8 FAST PAGE DRAM, 60ns, PDSO28 | 2MX8 FAST PAGE DRAM, 80ns, PDSO32, 0.400 INCH, 1.27 MM PITCH, PLASTIC, TSOP-32 | 2MX8 FAST PAGE DRAM, 60ns, PDSO32, 0.400 INCH, 1.27 MM PITCH, PLASTIC, TSOP-32 | 2MX8 FAST PAGE DRAM, 80ns, PDSO28 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknow | unknow | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| access mode | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE |
| Maximum access time | 70 ns | 70 ns | 60 ns | 80 ns | 70 ns | 60 ns | 80 ns | 60 ns | 80 ns |
| Other features | RAS ONLY; CAS BEFORE RAS; HIDDEN; SELF REFRESH | RAS ONLY; CAS BEFORE RAS; HIDDEN REFRESH | RAS ONLY; CAS BEFORE RAS; HIDDEN REFRESH | RAS ONLY; CAS BEFORE RAS; HIDDEN; SELF REFRESH | RAS ONLY; CAS BEFORE RAS; HIDDEN; SELF REFRESH | RAS ONLY; CAS BEFORE RAS; HIDDEN; SELF REFRESH | RAS ONLY; CAS BEFORE RAS; HIDDEN REFRESH | RAS ONLY; CAS BEFORE RAS; HIDDEN; SELF REFRESH | RAS ONLY; CAS BEFORE RAS; HIDDEN; SELF REFRESH |
| JESD-30 code | R-PDSO-J28 | R-PDSO-G32 | R-PDSO-G32 | R-PDSO-G32 | R-PDSO-G32 | R-PDSO-J28 | R-PDSO-G32 | R-PDSO-G32 | R-PDSO-J28 |
| length | 18.415 mm | 20.95 mm | 20.95 mm | 20.95 mm | 20.95 mm | 18.415 mm | 20.95 mm | 20.95 mm | 18.415 mm |
| memory density | 16777216 bit | 16777216 bi | 16777216 bi | 16777216 bit | 16777216 bit | 16777216 bit | 16777216 bit | 16777216 bit | 16777216 bit |
| Memory IC Type | FAST PAGE DRAM | FAST PAGE DRAM | FAST PAGE DRAM | FAST PAGE DRAM | FAST PAGE DRAM | FAST PAGE DRAM | FAST PAGE DRAM | FAST PAGE DRAM | FAST PAGE DRAM |
| memory width | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 28 | 32 | 32 | 32 | 32 | 28 | 32 | 32 | 28 |
| word count | 2097152 words | 2097152 words | 2097152 words | 2097152 words | 2097152 words | 2097152 words | 2097152 words | 2097152 words | 2097152 words |
| character code | 2000000 | 2000000 | 2000000 | 2000000 | 2000000 | 2000000 | 2000000 | 2000000 | 2000000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| organize | 2MX8 | 2MX8 | 2MX8 | 2MX8 | 2MX8 | 2MX8 | 2MX8 | 2MX8 | 2MX8 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOJ | TSOP2 | TSOP2 | TSOP2 | TSOP2 | SOJ | TSOP2 | TSOP2 | SOJ |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| refresh cycle | 4096 | 4096 | 4096 | 4096 | 4096 | 4096 | 4096 | 4096 | 4096 |
| Maximum seat height | 3.76 mm | 1.2 mm | 1.2 mm | 1.2 mm | 1.2 mm | 3.76 mm | 1.2 mm | 1.2 mm | 3.76 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | J BEND | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | J BEND | GULL WING | GULL WING | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 10.16 mm | 10.16 mm | 10.16 mm | 10.16 mm | 10.16 mm | 10.16 mm | 10.16 mm | 10.16 mm | 10.16 mm |
| Maker | Texas Instruments | - | - | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| self refresh | YES | - | - | YES | YES | YES | - | YES | YES |
| Parts packaging code | - | TSOP | TSOP | TSOP | TSOP | - | TSOP | TSOP | - |
| package instruction | - | TSOP2, | TSOP2, | TSOP2, | 0.400 INCH, 1.27 MM PITCH, PLASTIC, TSOP-32 | SOJ, | TSOP2, | TSOP2, | SOJ, |
| Contacts | - | 32 | 32 | 32 | 32 | - | 32 | 32 | - |