
Crystal 0.032768MHz ±20ppm (Tol) 12.5pF FUND 50000Ohm 4-Pin SMD T/R
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | ECS |
| package instruction | ROHS COMPLIANT PACKAGE-4 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Factory Lead Time | 16 weeks |
| Samacsys Confidence | 4 |
| Samacsys Status | Released |
| Samacsys PartID | 252999 |
| Samacsys Pin Count | 4 |
| Samacsys Part Category | Crystal or Oscillator |
| Samacsys Package Category | Other |
| Samacsys Footprint Name | ECS-.327-12.5-17X-TR-2 |
| Samacsys Released Date | 2019-03-15 13:45:25 |
| Is Samacsys | N |
| Other features | TAPE AND REEL |
| Ageing | 3 PPM/FIRST YEAR |
| Crystal/Resonator Type | PARALLEL - FUNDAMENTAL |
| Drive level | 1 µW |
| frequency stability | 0.0144% |
| frequency tolerance | 20 ppm |
| JESD-609 code | e2 |
| load capacitance | 12.5 pF |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 0.032768 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| physical size | L8.0XB3.8XH2.5 (mm)/L0.315XB0.15XH0.098 (inch) |
| Series resistance | 50000 Ω |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Tin/Silver (Sn/Ag) |
| Base Number Matches | 1 |
