256KX16 NON-VOLATILE SRAM, 120ns, PDIP40
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, DIP40,.6 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Maximum access time | 120 ns |
| JESD-30 code | R-PDIP-T40 |
| memory density | 4194304 bit |
| Memory IC Type | NON-VOLATILE SRAM |
| memory width | 16 |
| Number of terminals | 40 |
| word count | 262144 words |
| character code | 256000 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 256KX16 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP40,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum standby current | 0.005 A |
| Maximum slew rate | 0.2 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| BQ4025MA-120 | BQ4025MA-85 | BQ4025YMA-85 | BQ4025YMA-120 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | 256KX16 NON-VOLATILE SRAM, 120ns, PDIP40 | IC,NOVRAM,256KX16,CMOS,DIP,40PIN,PLASTIC | 256KX16 NON-VOLATILE SRAM, 85ns, PDIP40 | 256KX16 NON-VOLATILE SRAM, 120ns, PDIP40 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| package instruction | DIP, DIP40,.6 | DIP, DIP40,.6 | DIP, DIP40,.6 | DIP, DIP40,.6 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant |
| Maximum access time | 120 ns | 85 ns | 85 ns | 120 ns |
| JESD-30 code | R-PDIP-T40 | R-PDIP-T40 | R-PDIP-T40 | R-PDIP-T40 |
| memory density | 4194304 bit | 4194304 bit | 4194304 bit | 4194304 bit |
| Memory IC Type | NON-VOLATILE SRAM | NON-VOLATILE SRAM | NON-VOLATILE SRAM | NON-VOLATILE SRAM |
| memory width | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Number of terminals | 40 | 40 | 40 | 40 |
| word count | 262144 words | 262144 words | 262144 words | 262144 words |
| character code | 256000 | 256000 | 256000 | 256000 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| organize | 256KX16 | 256KX16 | 256KX16 | 256KX16 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP40,.6 | DIP40,.6 | DIP40,.6 | DIP40,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum standby current | 0.005 A | 0.005 A | 0.005 A | 0.005 A |
| Maximum slew rate | 0.2 mA | 0.2 mA | 0.2 mA | 0.2 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |