
Fully Programmable LCD Bias IC for TV with 6-Channel Gamma Buffer, Vcom Reference and Dynamic Gain 48-VQFN -40 to 85
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| package instruction | HVQCCN, |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 6 weeks |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT |
| JESD-30 code | S-PQCC-N48 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 6 mm |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of channels | 6 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 48 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | HVQCCN |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Maximum seat height | 1 mm |
| surface mount | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.4 mm |
| Terminal location | QUAD |
| width | 6 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| TPS65178ARSLR | TPS65178ARSLT | TPS65178RSLR | TPS65178RSLT | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Fully Programmable LCD Bias IC for TV with 6-Channel Gamma Buffer, Vcom Reference and Dynamic Gain 48-VQFN -40 to 85 | Fully Programmable LCD Bias IC for TV with 6-Channel Gamma Buffer, Vcom Reference and Dynamic Gain 48-VQFN -40 to 85 | Fully Programmable LCD Bias IC for TV with 6-Channel Gamma Buffer, Vcom Reference and Dynamic Gain 48-VQFN -40 to 85 | Fully Programmable LCD Bias IC for TV with 6-Channel Gamma Buffer, Vcom Reference and Dynamic Gain 48-VQFN -40 to 85 |