IC Socket, PLCC32, 32 Contact(s), Solder
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Molex |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | WITHOUT PEG, PRE-PLATE |
| body width | 0.736 inch |
| subject depth | 0.32 inch |
| body length | 0.836 inch |
| Contact structure | 7X9 |
| Contact to complete cooperation | SN |
| Contact completed and terminated | TIN OVER NICKEL |
| Contact material | P-CUSN |
| Contact style | BELLOWED TYPE |
| Device slot type | IC SOCKET |
| Type of equipment used | PLCC32 |
| Dielectric withstand voltage | 600VDC V |
| Shell material | POLYPHENYLENE SULFIDE |
| Insulation resistance | 10000000000 Ω |
| Manufacturer's serial number | 87246 |
| Installation method | STRAIGHT |
| Number of contacts | 32 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Termination type | SOLDER |
| 87246-3201 | 87246-3252 | 87246-3202 | 87246-3251 | 87246-3232 | 87246-3221 | 87246-3222 | 87246-3231 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC Socket, PLCC32, 32 Contact(s), Solder | IC Socket, PLCC32, 32 Contact(s), Solder | IC Socket, PLCC32, 32 Contact(s), Solder | IC Socket, PLCC32, 32 Contact(s), Solder | IC Socket, PLCC32, 32 Contact(s), Solder | IC Socket, PLCC32, 32 Contact(s), Solder | IC Socket, PLCC32, 32 Contact(s), Solder | IC Socket, PLCC32, 32 Contact(s), Solder |
| Maker | Molex | Molex | Molex | Molex | Molex | Molex | Molex | Molex |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknow |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | WITHOUT PEG, PRE-PLATE | WITH PEG, POST-PLATE | WITHOUT PEG, POST_PLATE | WITH PEG, PRE-PLATE | WITH PEG, POST-PLATE | WITHOUT PEG, PRE-PLATE | WITHOUT PEG, POST_PLATE | WITH PEG, PRE-PLATE |
| body width | 0.736 inch | 0.736 inch | 0.736 inch | 0.736 inch | 0.736 inch | 0.736 inch | 0.736 inch | 0.736 inch |
| subject depth | 0.32 inch | 0.32 inch | 0.32 inch | 0.32 inch | 0.32 inch | 0.32 inch | 0.32 inch | 0.32 inch |
| body length | 0.836 inch | 0.836 inch | 0.836 inch | 0.836 inch | 0.836 inch | 0.836 inch | 0.836 inch | 0.836 inch |
| Contact structure | 7X9 | 7X9 | 7X9 | 7X9 | 7X9 | 7X9 | 7X9 | 7X9 |
| Contact to complete cooperation | SN | SN | NOT SPECIFIED | SN | SN | SN | SN | SN |
| Contact material | P-CUSN | P-CUSN | NOT SPECIFIED | P-CUSN | P-CUSN | P-CUSN | P-CUSN | P-CUSN |
| Contact style | BELLOWED TYPE | BELLOWED TYPE | BELLOWED TYPE | BELLOWED TYPE | BELLOWED TYPE | BELLOWED TYPE | BELLOWED TYPE | BELLOWED TYPE |
| Device slot type | IC SOCKET | IC SOCKET | IC SOCKET | IC SOCKET | IC SOCKET | IC SOCKET | IC SOCKET | IC SOCKET |
| Type of equipment used | PLCC32 | PLCC32 | PLCC32 | PLCC32 | PLCC32 | PLCC32 | PLCC32 | PLCC32 |
| Dielectric withstand voltage | 600VDC V | 600VDC V | 600VDC V | 600VDC V | 600VDC V | 600VDC V | 600VDC V | 600VDC V |
| Shell material | POLYPHENYLENE SULFIDE | POLYPHENYLENE SULFIDE | POLYPHENYLENE SULFIDE | POLYPHENYLENE SULFIDE | POLYPHENYLENE SULFIDE | POLYPHENYLENE SULFIDE | POLYPHENYLENE SULFIDE | POLYPHENYLENE SULFIDE |
| Insulation resistance | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω | 10000000000 Ω |
| Manufacturer's serial number | 87246 | 87246 | 87246 | 87246 | 87246 | 87246 | 87246 | 87246 |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Number of contacts | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Contact completed and terminated | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL | - | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - |