Microcontroller, 8-Bit, MROM, 4MHz, CMOS, CDIP40, CERAMIC, DIP-40
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Fairchild |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 40 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Has ADC | NO |
| Address bus width | |
| bit size | 8 |
| maximum clock frequency | 4 MHz |
| DAC channel | NO |
| DMA channel | NO |
| External data bus width | |
| JESD-30 code | R-GDIP-T40 |
| length | 52.1335 mm |
| Number of I/O lines | 32 |
| Number of terminals | 40 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PWM channel | NO |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| ROM programmability | MROM |
| Maximum seat height | 6.35 mm |
| speed | 4 MHz |
| Maximum slew rate | 100 mA |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 15.24 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER |
| F3870-1DL | F3870-2DL | F3870-2PC | F3870-1PC | F3870-2DC | F3870-1DC | F3870-3PC | F3870-3DL | F3870-4PC | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Microcontroller, 8-Bit, MROM, 4MHz, CMOS, CDIP40, CERAMIC, DIP-40 | Microcontroller, 8-Bit, MROM, 4MHz, CMOS, CDIP40, CERAMIC, DIP-40 | Microcontroller, 8-Bit, MROM, 4MHz, CMOS, PDIP40, PLASTIC, DIP-40 | Microcontroller, 8-Bit, MROM, 4MHz, CMOS, PDIP40, PLASTIC, DIP-40 | Microcontroller, 8-Bit, MROM, 4MHz, CMOS, CDIP40, CERAMIC, DIP-40 | Microcontroller, 8-Bit, MROM, 4MHz, CMOS, CDIP40, CERAMIC, DIP-40 | Microcontroller, 8-Bit, MROM, 4MHz, CMOS, PDIP40, PLASTIC, DIP-40 | Microcontroller, 8-Bit, MROM, 4MHz, CMOS, CDIP40, CERAMIC, DIP-40 | Microcontroller, 8-Bit, MROM, 4MHz, CMOS, PDIP40, PLASTIC, DIP-40 |
| Maker | Fairchild | Fairchild | Fairchild | Fairchild | Fairchild | Fairchild | Fairchild | Fairchild | Fairchild |
| Parts packaging code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| package instruction | DIP, | DIP, | DIP, | DIP, | DIP, | DIP, | DIP, | DIP, | DIP, |
| Contacts | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknow |
| Has ADC | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| bit size | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| maximum clock frequency | 4 MHz | 4 MHz | 4 MHz | 4 MHz | 4 MHz | 4 MHz | 4 MHz | 4 MHz | 4 MHz |
| DAC channel | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| DMA channel | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| JESD-30 code | R-GDIP-T40 | R-GDIP-T40 | R-PDIP-T40 | R-PDIP-T40 | R-GDIP-T40 | R-GDIP-T40 | R-PDIP-T40 | R-GDIP-T40 | R-PDIP-T40 |
| length | 52.1335 mm | 52.1335 mm | 52.07 mm | 52.07 mm | 52.1335 mm | 52.1335 mm | 52.07 mm | 52.1335 mm | 52.07 mm |
| Number of I/O lines | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Number of terminals | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 85 °C | 70 °C |
| PWM channel | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| ROM programmability | MROM | MROM | MROM | MROM | MROM | MROM | MROM | MROM | MROM |
| speed | 4 MHz | 4 MHz | 4 MHz | 4 MHz | 4 MHz | 4 MHz | 4 MHz | 4 MHz | 4 MHz |
| Maximum slew rate | 100 mA | 100 mA | 100 mA | 100 mA | 100 mA | 100 mA | 100 mA | 100 mA | 100 mA |
| Maximum supply voltage | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER |
| Maximum seat height | 6.35 mm | 6.35 mm | - | - | 6.35 mm | 6.35 mm | - | 6.35 mm | - |