ADC, Flash Method, 6-Bit, 1 Func, Parallel, Word Access, Bipolar, CDIP16, HERMETIC SEALED PACKAGE-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Spectrum Microwave |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | 3A001.A.2.C |
| Maximum analog input voltage | 2.5 V |
| Minimum analog input voltage | -3.5 V |
| Maximum conversion time | 0.0133 µs |
| Converter type | ADC, FLASH METHOD |
| JESD-30 code | R-CDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 20.19 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.55% |
| Nominal negative supply voltage | -5.2 V |
| Number of digits | 6 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output bit code | OFFSET BINARY |
| Output format | PARALLEL, WORD |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5,-5.2 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Sampling rate | 80 MHz |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B |
| Maximum seat height | 4.18 mm |
| Maximum slew rate | 85 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |
| MN5903T/B | MN5903AJ | MN5903AT/B | MN5903AS/B | MN5903J | MN5903K | MN5903S | MN5903S/B | MN5903T | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | ADC, Flash Method, 6-Bit, 1 Func, Parallel, Word Access, Bipolar, CDIP16, HERMETIC SEALED PACKAGE-16 | ADC, Flash Method, 6-Bit, 1 Func, Parallel, Word Access, Bipolar, CDIP16, HERMETIC SEALED PACKAGE-16 | ADC, Flash Method, 6-Bit, 1 Func, Parallel, Word Access, Bipolar, CDIP16, HERMETIC SEALED PACKAGE-16 | ADC, Flash Method, 6-Bit, 1 Func, Parallel, Word Access, Bipolar, CDIP16, HERMETIC SEALED PACKAGE-16 | ADC, Flash Method, 6-Bit, 1 Func, Parallel, Word Access, Bipolar, CDIP16, HERMETIC SEALED PACKAGE-16 | ADC, Flash Method, 6-Bit, 1 Func, Parallel, Word Access, Bipolar, CDIP16, HERMETIC SEALED PACKAGE-16 | ADC, Flash Method, 6-Bit, 1 Func, Parallel, Word Access, Bipolar, CDIP16, HERMETIC SEALED PACKAGE-16 | ADC, Flash Method, 6-Bit, 1 Func, Parallel, Word Access, Bipolar, CDIP16, HERMETIC SEALED PACKAGE-16 | ADC, Flash Method, 6-Bit, 1 Func, Parallel, Word Access, Bipolar, CDIP16, HERMETIC SEALED PACKAGE-16 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Spectrum Microwave | Spectrum Microwave | Spectrum Microwave | Spectrum Microwave | Spectrum Microwave | Spectrum Microwave | Spectrum Microwave | Spectrum Microwave | Spectrum Microwave |
| Parts packaging code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 |
| Contacts | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknow |
| ECCN code | 3A001.A.2.C | EAR99 | 3A001.A.2.C | 3A001.A.2.C | EAR99 | EAR99 | 3A001.A.2.C | 3A001.A.2.C | 3A001.A.2.C |
| Maximum analog input voltage | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V |
| Minimum analog input voltage | -3.5 V | -3.5 V | -3.5 V | -3.5 V | -3.5 V | -3.5 V | -3.5 V | -3.5 V | -3.5 V |
| Maximum conversion time | 0.0133 µs | 0.02 µs | 0.0133 µs | 0.0133 µs | 0.02 µs | 0.0133 µs | 0.0133 µs | 0.0133 µs | 0.0133 µs |
| Converter type | ADC, FLASH METHOD | ADC, FLASH METHOD | ADC, FLASH METHOD | ADC, FLASH METHOD | ADC, FLASH METHOD | ADC, FLASH METHOD | ADC, FLASH METHOD | ADC, FLASH METHOD | ADC, FLASH METHOD |
| JESD-30 code | R-CDIP-T16 | R-CDIP-T16 | R-CDIP-T16 | R-CDIP-T16 | R-CDIP-T16 | R-CDIP-T16 | R-CDIP-T16 | R-CDIP-T16 | R-CDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| length | 20.19 mm | 20.19 mm | 20.19 mm | 20.19 mm | 20.19 mm | 20.19 mm | 20.19 mm | 20.19 mm | 20.19 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.55% | 0.8% | 0.55% | 0.8% | 0.8% | 0.55% | 0.8% | 0.8% | 0.55% |
| Nominal negative supply voltage | -5.2 V | -5.2 V | -5.2 V | -5.2 V | -5.2 V | -5.2 V | -5.2 V | -5.2 V | -5.2 V |
| Number of digits | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 70 °C | 125 °C | 125 °C | 70 °C | 70 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | - | -55 °C | -55 °C | - | - | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Output bit code | OFFSET BINARY | OFFSET BINARY | OFFSET BINARY | OFFSET BINARY | OFFSET BINARY | OFFSET BINARY | OFFSET BINARY | OFFSET BINARY | OFFSET BINARY |
| Output format | PARALLEL, WORD | PARALLEL, WORD | PARALLEL, WORD | PARALLEL, WORD | PARALLEL, WORD | PARALLEL, WORD | PARALLEL, WORD | PARALLEL, WORD | PARALLEL, WORD |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5,-5.2 V | 5,-5.2 V | 5,-5.2 V | 5,-5.2 V | 5,-5.2 V | 5,-5.2 V | 5,-5.2 V | 5,-5.2 V | 5,-5.2 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Sampling rate | 80 MHz | 70 MHz | 80 MHz | 80 MHz | 70 MHz | 80 MHz | 80 MHz | 80 MHz | 80 MHz |
| Maximum seat height | 4.18 mm | 4.18 mm | 4.18 mm | 4.18 mm | 4.18 mm | 4.18 mm | 4.18 mm | 4.18 mm | 4.18 mm |
| Maximum slew rate | 85 mA | 85 mA | 85 mA | 85 mA | 85 mA | 85 mA | 85 mA | 85 mA | 85 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm |