IC LINE TRANSCEIVER, PDSO16, 0.300 INCH, PLASTIC, SO-16, Line Driver or Receiver
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Linear ( ADI ) |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | 0.300 INCH, PLASTIC, SO-16 |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Differential output | YES |
| Number of drives | 1 |
| Input properties | DIFFERENTIAL |
| Interface integrated circuit type | LINE TRANSCEIVER |
| Interface standards | EIA-485 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 10.3 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Number of receiver bits | 1 |
| Maximum seat height | 2.65 mm |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.5 mm |
| LTC490CSW | LTC485ISW | LTC485CSW | LTC490ISW | |
|---|---|---|---|---|
| Description | IC LINE TRANSCEIVER, PDSO16, 0.300 INCH, PLASTIC, SO-16, Line Driver or Receiver | IC LINE TRANSCEIVER, PDSO8, Line Driver or Receiver | IC LINE TRANSCEIVER, PDSO8, Line Driver or Receiver | IC LINE TRANSCEIVER, PDSO16, 0.300 INCH, PLASTIC, SO-16, Line Driver or Receiver |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Linear ( ADI ) | Linear ( ADI ) | Linear ( ADI ) | Linear ( ADI ) |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compli | compli |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Differential output | YES | YES | YES | YES |
| Number of drives | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Input properties | DIFFERENTIAL | DIFFERENTIAL | DIFFERENTIAL | DIFFERENTIAL |
| Interface integrated circuit type | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER |
| Interface standards | EIA-485 | EIA-485 | EIA-485 | EIA-485 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G | R-PDSO-G | R-PDSO-G16 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 8 | 8 | 16 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP | SOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Number of receiver bits | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | TIN LEAD |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |