Rectifier Diode, 1 Element, 6000A, 600V V(RRM),
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Ansaldo S P A - Div Electronica |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | SINGLE |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 50000 A |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 190 °C |
| Maximum output current | 6000 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 600 V |
| surface mount | NO |