
CRYSTAL OSCILLATOR, CLOCK, 1MHz - 200MHz, LVPECL OUTPUT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Cardinal Components |
| Objectid | 2082780457 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| compound_id | 68344699 |
| Other features | TAPE AND REEL |
| maximum descent time | 0.8 ns |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| frequency stability | 100% |
| JESD-609 code | e4 |
| Manufacturer's serial number | CAE |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Maximum operating frequency | 200 MHz |
| Minimum operating frequency | 1 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Oscillator type | LVPECL |
| physical size | 7mm x 5mm x 1.8mm |
| longest rise time | 0.8 ns |
| Maximum supply voltage | 3.465 V |
| Minimum supply voltage | 3.135 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| maximum symmetry | 55/45 % |
| Terminal surface | GOLD (20) OVER NICKEL |

| CAEZ-A7FREQTS | CAEBP-FREQTS | CAEA5BP-FREQTS | CAEZ-A5FREQTS | CAEA5FREQTS | CAEA7FREQTS | CAEFREQTS | CAE-A7BP-74.25TS | CAEZ-A7BP-74.25TS | CAEA7BP-FREQTS | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | CRYSTAL OSCILLATOR, CLOCK, 1MHz - 200MHz, LVPECL OUTPUT | CRYSTAL OSCILLATOR, CLOCK, 1MHz - 200MHz, LVPECL OUTPUT | CRYSTAL OSCILLATOR, CLOCK, 1MHz - 200MHz, LVPECL OUTPUT | CRYSTAL OSCILLATOR, CLOCK, 1MHz - 200MHz, LVPECL OUTPUT | CRYSTAL OSCILLATOR, CLOCK, 1MHz - 200MHz, LVPECL OUTPUT | CRYSTAL OSCILLATOR, CLOCK, 1MHz - 200MHz, LVPECL OUTPUT | CRYSTAL OSCILLATOR, CLOCK, 1MHz - 200MHz, LVPECL OUTPUT | LVPECL Output Clock Oscillator, 74.25MHz Nom, ROHS COMPLIANT PACKAGE-6 | LVPECL Output Clock Oscillator, 74.25MHz Nom, ROHS COMPLIANT PACKAGE-6 | CRYSTAL OSCILLATOR, CLOCK, 1MHz - 200MHz, LVPECL OUTPUT |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| Other features | TAPE AND REEL | BULK | BULK | TAPE AND REEL | BULK | BULK | BULK | TRI-STATE; BULK | TRI-STATE; TAPE AND REEL | BULK |
| maximum descent time | 0.8 ns | 0.8 ns | 0.8 ns | 0.8 ns | 0.8 ns | 0.8 ns | 0.8 ns | 0.8 ns | 0.8 ns | 0.8 ns |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| frequency stability | 100% | 50% | 50% | 100% | 100% | 100% | 100% | 50% | 50% | 50% |
| JESD-609 code | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 | e4 |
| Installation features | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 85 °C | 70 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | - | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -40 °C | - | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Oscillator type | LVPECL | LVPECL | LVPECL | LVPECL | LVPECL | LVPECL | LVPECL | LVPECL | LVPECL | LVPECL |
| physical size | 7mm x 5mm x 1.8mm | 7mm x 5mm x 1.8mm | 7mm x 5mm x 1.8mm | 7mm x 5mm x 1.8mm | 7mm x 5mm x 1.8mm | 7mm x 5mm x 1.8mm | 7mm x 5mm x 1.8mm | 7.0mm x 5.0mm x 1.8mm | 7.0mm x 5.0mm x 1.8mm | 7mm x 5mm x 1.8mm |
| longest rise time | 0.8 ns | 0.8 ns | 0.8 ns | 0.8 ns | 0.8 ns | 0.8 ns | 0.8 ns | 0.8 ns | 0.8 ns | 0.8 ns |
| Maximum supply voltage | 3.465 V | 3.465 V | 3.465 V | 3.465 V | 3.465 V | 3.465 V | 3.465 V | 3.465 V | 3.465 V | 3.465 V |
| Minimum supply voltage | 3.135 V | 3.135 V | 3.135 V | 3.135 V | 3.135 V | 3.135 V | 3.135 V | 3.135 V | 3.135 V | 3.135 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| maximum symmetry | 55/45 % | 55/45 % | 55/45 % | 55/45 % | 55/45 % | 55/45 % | 55/45 % | 55/45 % | 55/45 % | 55/45 % |
| Terminal surface | GOLD (20) OVER NICKEL | GOLD (20) OVER NICKEL | GOLD (20) OVER NICKEL | GOLD (20) OVER NICKEL | GOLD (20) OVER NICKEL | GOLD (20) OVER NICKEL | GOLD (20) OVER NICKEL | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier | GOLD (20) OVER NICKEL |
| Maker | Cardinal Components | - | - | - | Cardinal Components | Cardinal Components | Cardinal Components | Cardinal Components | Cardinal Components | Cardinal Components |
| Manufacturer's serial number | CAE | CAE | CAE | CAE | CAE | CAE | CAE | - | - | CAE |
| Maximum operating frequency | 200 MHz | 200 MHz | 200 MHz | 200 MHz | 200 MHz | 200 MHz | 200 MHz | - | - | 200 MHz |
| Minimum operating frequency | 1 MHz | 1 MHz | 1 MHz | 1 MHz | 1 MHz | 1 MHz | 1 MHz | - | - | 1 MHz |