IC,MICROCONTROLLER,8-BIT,6805 CPU,CMOS,DIP,40PIN,CERAMIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Renesas Electronics Corporation |
| package instruction | DIP, DIP40,.6 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| bit size | 8 |
| CPU series | 6805 |
| JESD-30 code | R-XDIP-T40 |
| Number of terminals | 40 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP40,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 3/5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 112 |
| rom(word) | 2106 |
| ROM programmability | MROM |
| speed | 4 MHz |
| Maximum slew rate | 4 mA |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| CDP6805G2CD | CDP6805G2CE | CDP6805G2D | CDP6805G2E | |
|---|---|---|---|---|
| Description | IC,MICROCONTROLLER,8-BIT,6805 CPU,CMOS,DIP,40PIN,CERAMIC | IC,MICROCONTROLLER,8-BIT,6805 CPU,CMOS,DIP,40PIN,PLASTIC | IC,MICROCONTROLLER,8-BIT,6805 CPU,CMOS,DIP,40PIN,CERAMIC | IC,MICROCONTROLLER,8-BIT,6805 CPU,CMOS,DIP,40PIN,PLASTIC |
| Maker | Renesas Electronics Corporation | Renesas Electronics Corporation | Renesas Electronics Corporation | Renesas Electronics Corporation |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | not_compliant | not_compliant |
| bit size | 8 | 8 | 8 | 8 |
| CPU series | 6805 | 6805 | 6805 | 6805 |
| JESD-30 code | R-XDIP-T40 | R-PDIP-T40 | R-XDIP-T40 | R-PDIP-T40 |
| Number of terminals | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP40,.6 | DIP40,.6 | DIP40,.6 | DIP40,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| power supply | 3/5 V | 3/5 V | 3/5 V | 3/5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 112 | 112 | 112 | 112 |
| rom(word) | 2106 | 2106 | 2106 | 2106 |
| ROM programmability | MROM | MROM | MROM | MROM |
| speed | 4 MHz | 4 MHz | 4 MHz | 4 MHz |
| Maximum slew rate | 4 mA | 4 mA | 4 mA | 4 mA |
| surface mount | NO | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |