Varistor, 18V, 0.015J, Surface Mount, CHIP, 0603
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | AVX |
| package instruction | CHIP, 0603 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Circuit maximum DC voltage | 18 V |
| Circuit RMS maximum voltage | 14 V |
| Maximum energy absorption capacity | 0.015 J |
| JESD-609 code | e0 |
| Manufacturer's serial number | CAN |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| method of packing | TR, 7 INCH |
| Resistor type | VARISTOR |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal location | DUAL ENDED |
| Terminal shape | WRAPAROUND |

| CAN0001WM | CAN0004WM | CAN0005DM | CAN0005RM | CAN0005TM | CAN0005WM | CAN0002DM | CAN0002WM | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Varistor, 18V, 0.015J, Surface Mount, CHIP, 0603 | Varistor, 18V, 0.015J, Surface Mount, CHIP, 0612 | Varistor, 18V, 0.02J, Surface Mount, CHIP, 0402 | Varistor, 18V, 0.02J, Surface Mount, CHIP, 0402 | Varistor, 18V, 0.02J, Surface Mount, CHIP, 0402 | Varistor, 18V, 0.02J, Surface Mount, CHIP, 0402 | Varistor, 18V, 0.015J, Surface Mount, CHIP, 0405 | Varistor, 18V, 0.015J, Surface Mount, CHIP, 0405 |
| package instruction | CHIP, 0603 | , | , | CHIP, 0402 | CHIP, 0402 | CHIP, 0402 | , | CHIP, 0405 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compli | compli | compli | compli | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Circuit maximum DC voltage | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V |
| Circuit RMS maximum voltage | 14 V | 14 V | 14 V | 14 V | 14 V | 14 V | 14 V | 14 V |
| Maximum energy absorption capacity | 0.015 J | 0.015 J | 0.02 J | 0.02 J | 0.02 J | 0.02 J | 0.015 J | 0.015 J |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Installation features | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE |
| method of packing | TR, 7 INCH | TR, 7 INCH | TR, 7 INCH | TR, 7 INCH | TR, 13 INCH | TR, 7 INCH | TR, 7 INCH | TR, 7 INCH |
| Resistor type | VARISTOR | VARISTOR | VARISTOR | VARISTOR | VARISTOR | VARISTOR | VARISTOR | VARISTOR |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Terminal surface | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD |
| Terminal location | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED |
| Terminal shape | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND |
| Maker | AVX | AVX | AVX | AVX | AVX | AVX | - | - |
| Manufacturer's serial number | CAN | CAN | CAN | CAN | CAN | CAN | - | - |