SILICON CONTROLLED RECTIFIER,400V V(DRM),110A I(T),TO-209AC
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | STMicroelectronics |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum DC gate trigger current | 150 mA |
| Maximum DC gate trigger voltage | 3 V |
| Maximum leakage current | 15 mA |
| On-state non-repetitive peak current | 1400 A |
| Maximum on-state current | 110000 A |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Off-state repetitive peak voltage | 400 V |
| surface mount | NO |
| Trigger device type | SCR |