IC DIGITAL TO SYNCHRO OR RESOLVER, CDIP32, 1.750 X 1.100 INCH, 0.225 INCH HEIGHT, HYBRID, HERMETIC SEALED, BOTTOM BRAZED, CERAMIC, TDIP-32, Position Converter
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | ADI |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | 1.750 X 1.100 INCH, 0.225 INCH HEIGHT, HYBRID, HERMETIC SEALED, BOTTOM BRAZED, CERAMIC, TDIP-32 |
| Contacts | 32 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum analog output voltage | 6.8 V |
| Maximum angular accuracy | 4 arc min |
| Converter type | DIGITAL TO SYNCHRO OR RESOLVER |
| JESD-30 code | R-CDIP-T32 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum negative supply voltage | -15.75 V |
| Minimum negative supply voltage | -14.25 V |
| Nominal negative supply voltage | -15 V |
| Number of digits | 16 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 32 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP32,.9 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.72 mm |
| Signal/output frequency | 2600 Hz |
| Maximum slew rate | 32 mA |
| Maximum supply voltage | 15.75 V |
| Minimum supply voltage | 14.25 V |
| Nominal supply voltage | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | HYBRID |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 22.86 mm |
