
Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 30A, 40V V(RRM), Silicon, TO-204AE, TO-3, 2 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Microsemi |
| Parts packaging code | BFM |
| package instruction | TO-3, 2 PIN |
| Contacts | 2 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| application | GENERAL PURPOSE |
| Shell connection | ANODE AND CATHODE |
| Configuration | SERIES CONNECTED, 2 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| JEDEC-95 code | TO-204AE |
| JESD-30 code | O-MBFM-P2 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 600 A |
| Number of components | 2 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Maximum output current | 30 A |
| Package body material | METAL |
| Package shape | ROUND |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 40 V |
| surface mount | NO |
| technology | SCHOTTKY |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | PIN/PEG |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| SBT6040D | SBT6050C | SBT6045D | SBT6050A | SBT6040A | SBT6045A | SBT6045C | SBT6040C | SBT6050D | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 30A, 40V V(RRM), Silicon, TO-204AE, TO-3, 2 PIN | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 30A, 50V V(RRM), Silicon, TO-204AE, TO-3, 2 PIN | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 30A, 45V V(RRM), Silicon, TO-204AE, TO-3, 2 PIN | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 30A, 50V V(RRM), Silicon, TO-204AE, TO-3, 2 PIN | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 30A, 40V V(RRM), Silicon, TO-204AE, TO-3, 2 PIN | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 30A, 45V V(RRM), Silicon, TO-204AE, TO-3, 2 PIN | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 30A, 45V V(RRM), Silicon, TO-204AE, TO-3, 2 PIN | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 30A, 40V V(RRM), Silicon, TO-204AE, TO-3, 2 PIN | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 30A, 50V V(RRM), Silicon, TO-204AE, TO-3, 2 PIN |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Lead free | Lead free | Contains lead | Contains lead | Lead free | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Parts packaging code | BFM | BFM | BFM | BFM | BFM | BFM | BFM | BFM | BFM |
| package instruction | TO-3, 2 PIN | O-MBFM-P2 | TO-3, 2 PIN | TO-3, 2 PIN | TO-3, 2 PIN | O-MBFM-P2 | TO-3, 2 PIN | O-MBFM-P2 | TO-3, 2 PIN |
| Contacts | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| application | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| Shell connection | ANODE AND CATHODE | CATHODE | ANODE AND CATHODE | ANODE | ANODE | ANODE | CATHODE | CATHODE | ANODE AND CATHODE |
| Configuration | SERIES CONNECTED, 2 ELEMENTS | COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS | SERIES CONNECTED, 2 ELEMENTS | COMMON ANODE, 2 ELEMENTS | COMMON ANODE, 2 ELEMENTS | COMMON ANODE, 2 ELEMENTS | COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS | COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS | SERIES CONNECTED, 2 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| JEDEC-95 code | TO-204AE | TO-204AE | TO-204AE | TO-204AE | TO-204AE | TO-204AE | TO-204AE | TO-204AE | TO-204AE |
| JESD-30 code | O-MBFM-P2 | O-MBFM-P2 | O-MBFM-P2 | O-MBFM-P2 | O-MBFM-P2 | O-MBFM-P2 | O-MBFM-P2 | O-MBFM-P2 | O-MBFM-P2 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 600 A | 600 A | 600 A | 600 A | 600 A | 600 A | 600 A | 600 A | 600 A |
| Number of components | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Phase | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C |
| Maximum output current | 30 A | 30 A | 30 A | 30 A | 30 A | 30 A | 30 A | 30 A | 30 A |
| Package body material | METAL | METAL | METAL | METAL | METAL | METAL | METAL | METAL | METAL |
| Package shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| Package form | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 40 V | 50 V | 45 V | 50 V | 40 V | 45 V | 45 V | 40 V | 50 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY | SCHOTTKY |
| Terminal surface | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD |
| Terminal form | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG |
| Terminal location | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Maker | Microsemi | - | - | - | - | Microsemi | Microsemi | Microsemi | Microsemi |