
General Fixed Inductor, IND,IRON OXIDE,2UH,20% +TOL,20% -TOL
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Fastron |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| core material | IRON |
| DC Resistance | 0.024 Ω |
| Nominal inductance(L) | 2 µH |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| JESD-609 code | e2 |
| Lead diameter | 0.8 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package diameter | 5.5 mm |
| Package length | 17 mm |
| Package form | Axial |
| Maximum rated current | 4 A |
| Shape/Size Description | TUBULAR PACKAGE |
| shield | NO |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Copper (Sn/Cu) |
| Terminal location | AXIAL |
| Terminal shape | WIRE |
| Test frequency | 1 MHz |
| Tolerance | 20% |