Comparator, 1 Func, 10000uV Offset-Max, 200ns Response Time, 0.480 X 0.650 INCH, DIE-8
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | AMD |
| Parts packaging code | DIE |
| package instruction | DIE, |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | COMPARATOR |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.3 µA |
| Maximum input offset voltage | 10000 µV |
| JESD-30 code | R-XUUC-N8 |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output type | OPEN-COLLECTOR |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIE |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | UNCASED CHIP |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal response time | 200 ns |
| Supply voltage upper limit | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | UPPER |
| AM311 | AM111H | AM211D | AM111D | AM111 | AM111F | AM211H | AM311D | AM311H | AM311N | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Comparator, 1 Func, 10000uV Offset-Max, 200ns Response Time, 0.480 X 0.650 INCH, DIE-8 | Comparator, 1 Func, 4000uV Offset-Max, 200ns Response Time, MBCY8, METAL CAN, TO-99, 8 PIN | Comparator, 1 Func, 4000uV Offset-Max, 200ns Response Time, CDIP14, HERMETIC SEALED, DIP-14 | Comparator, 1 Func, 4000uV Offset-Max, 200ns Response Time, CDIP14, HERMETIC SEALED, DIP-14 | Comparator, 1 Func, 4000uV Offset-Max, 200ns Response Time, 0.480 X 0.650 INCH, DIE-8 | Comparator, 1 Func, 4000uV Offset-Max, 200ns Response Time, CDFP10, HERMETIC SEALED, CERAMIC, FP-10 | Comparator, 1 Func, 4000uV Offset-Max, 200ns Response Time, MBCY8, METAL CAN, TO-99, 8 PIN | Comparator, 1 Func, 10000uV Offset-Max, 200ns Response Time, CDIP14, HERMETIC SEALED, DIP-14 | Comparator, 1 Func, 10000uV Offset-Max, 200ns Response Time, MBCY8, METAL CAN, TO-99, 8 PIN | Comparator, 1 Func, 10000uV Offset-Max, 200ns Response Time, PDIP8, MINI, PLASTIC, DIP-8 |
| Parts packaging code | DIE | TO-99 | DIP | DIP | DIE | DFP | TO-99 | DIP | TO-99 | DIP |
| package instruction | DIE, | METAL CAN, TO-99, 8 PIN | DIP, | DIP, | DIE, | DFP, | TO-99, | DIP, | TO-99, | DIP, |
| Contacts | 8 | 8 | 14 | 14 | 8 | 10 | 8 | 14 | 8 | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Amplifier type | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR | COMPARATOR |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.3 µA | 0.15 µA | 0.15 µA | 0.15 µA | 0.15 µA | 0.15 µA | 0.15 µA | 0.3 µA | 0.3 µA | 0.3 µA |
| Maximum input offset voltage | 10000 µV | 4000 µV | 4000 µV | 4000 µV | 4000 µV | 4000 µV | 4000 µV | 10000 µV | 10000 µV | 10000 µV |
| JESD-30 code | R-XUUC-N8 | O-MBCY-W8 | R-GDIP-T14 | R-GDIP-T14 | R-XUUC-N8 | S-CDFP-F10 | O-MBCY-W8 | R-GDIP-T14 | O-MBCY-W8 | R-PDIP-T8 |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 14 | 14 | 8 | 10 | 8 | 14 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 125 °C | 85 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 85 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Minimum operating temperature | - | -55 °C | -25 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -25 °C | - | - | - |
| Output type | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR | OPEN-COLLECTOR |
| Package body material | UNSPECIFIED | METAL | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | UNSPECIFIED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | METAL | CERAMIC, GLASS-SEALED | METAL | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIE | TO-99 | DIP | DIP | DIE | DFP | TO-99 | DIP | TO-99 | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | ROUND | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | ROUND | RECTANGULAR | ROUND | RECTANGULAR |
| Package form | UNCASED CHIP | CYLINDRICAL | IN-LINE | IN-LINE | UNCASED CHIP | FLATPACK | CYLINDRICAL | IN-LINE | CYLINDRICAL | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal response time | 200 ns | 200 ns | 200 ns | 200 ns | 200 ns | 200 ns | 200 ns | 200 ns | 200 ns | 200 ns |
| Supply voltage upper limit | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | YES | NO | NO | NO | YES | YES | NO | NO | NO | NO |
| Temperature level | COMMERCIAL | MILITARY | OTHER | MILITARY | MILITARY | MILITARY | OTHER | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | NO LEAD | WIRE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | NO LEAD | FLAT | WIRE | THROUGH-HOLE | WIRE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | UPPER | BOTTOM | DUAL | DUAL | UPPER | DUAL | BOTTOM | DUAL | BOTTOM | DUAL |
| Maker | AMD | - | AMD | AMD | AMD | AMD | AMD | AMD | AMD | AMD |