16 Pin DIP 3 Bit Programmable TTL Delay Lines
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | PCA Electronics Inc. |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP-16/8 |
| Contacts | 16/8 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Other features | MAX RISE TIME CAPTURED |
| series | TTL |
| Input frequency maximum value (fmax) | 2.5974 MHz |
| JESD-30 code | R-XDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| Logic integrated circuit type | ACTIVE DELAY LINE |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of functions | 1 |
| Number of taps/steps | 7 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 90 mA |
| programmable delay line | YES |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 77 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 6.35 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Total delay nominal (td) | 77 ns |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |

| EP8076-10 | EP8076-6 | EP8076-7 | EP8076-8 | EP8076-9 | EP8076-5 | EP8076-4 | EP8076-3 | EP8076-2 | EP8076-1 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 16 Pin DIP 3 Bit Programmable TTL Delay Lines | 16 Pin DIP 3 Bit Programmable TTL Delay Lines | 16 Pin DIP 3 Bit Programmable TTL Delay Lines | 16 Pin DIP 3 Bit Programmable TTL Delay Lines | 16 Pin DIP 3 Bit Programmable TTL Delay Lines | 16 Pin DIP 3 Bit Programmable TTL Delay Lines | 16 Pin DIP 3 Bit Programmable TTL Delay Lines | 16 Pin DIP 3 Bit Programmable TTL Delay Lines | 16 Pin DIP 3 Bit Programmable TTL Delay Lines | 16 Pin DIP 3 Bit Programmable TTL Delay Lines |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Parts packaging code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| package instruction | DIP-16/8 | DIP-16/8 | DIP-16/8 | DIP-16/8 | DIP-16/8 | DIP, DIP16,.3 | DIP-16/8 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | DIP-16/8 |
| Contacts | 16/8 | 16/8 | 16/8 | 16/8 | 16/8 | 16/8 | 16/8 | 16/8 | 16/8 | 16/8 |
| Reach Compliance Code | compliant | compli | compli | compli | compliant | compliant | compli | compli | compli | compliant |
| Other features | MAX RISE TIME CAPTURED | MAX RISE TIME CAPTURED | MAX RISE TIME CAPTURED | MAX RISE TIME CAPTURED | MAX RISE TIME CAPTURED | MAX RISE TIME CAPTURED | MAX RISE TIME CAPTURED | MAX RISE TIME CAPTURED | MAX RISE TIME CAPTURED | MAX RISE TIME CAPTURED |
| series | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Input frequency maximum value (fmax) | 2.5974 MHz | 4.08163 MHz | 3.57143 MHz | 3.1746 MHz | 2.85714 MHz | 4.7619 MHz | 5.71429 MHz | 7.14286 MHz | 9.52381 MHz | 14.2857 MHz |
| JESD-30 code | R-XDIP-T8 | R-XDIP-T8 | R-XDIP-T8 | R-XDIP-T8 | R-XDIP-T8 | R-XDIP-T8 | R-XDIP-T8 | R-XDIP-T8 | R-XDIP-T8 | R-XDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Logic integrated circuit type | ACTIVE DELAY LINE | ACTIVE DELAY LINE | ACTIVE DELAY LINE | ACTIVE DELAY LINE | ACTIVE DELAY LINE | ACTIVE DELAY LINE | ACTIVE DELAY LINE | ACTIVE DELAY LINE | ACTIVE DELAY LINE | ACTIVE DELAY LINE |
| Humidity sensitivity level | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of taps/steps | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 90 mA | 90 mA | 90 mA | 90 mA | 90 mA | 90 mA | 90 mA | 90 mA | 90 mA | 90 mA |
| programmable delay line | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 6.35 mm | 6.35 mm | 6.35 mm | 6.35 mm | 6.35 mm | 6.35 mm | 6.35 mm | 6.35 mm | 6.35 mm | 6.35 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Total delay nominal (td) | 77 ns | 49 ns | 56 ns | 63 ns | 70 ns | 42 ns | 35 ns | 28 ns | 21 ns | 14 ns |
| width | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm |
| Maker | PCA Electronics Inc. | PCA Electronics Inc. | PCA Electronics Inc. | PCA Electronics Inc. | PCA Electronics Inc. | PCA Electronics Inc. | PCA Electronics Inc. | - | - | PCA Electronics Inc. |
| Base Number Matches | 1 | - | - | - | 1 | 1 | - | 1 | 1 | 1 |
| Prop。Delay @ Nom-Su | - | 49 ns | 56 ns | 63 ns | - | - | 35 ns | 28 ns | 21 ns | - |