Field Programmable Gate Array, 144 CLBs, 3000 Gates, 270MHz, 144-Cell, CMOS, PQFP100, PLASTIC, TQFP-100
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | XILINX |
| Parts packaging code | QFP |
| package instruction | PLASTIC, TQFP-100 |
| Contacts | 100 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Other features | MAX. 96 I/OS; 480 FLIP-FLOPS; TYP. GATES = 3000 - 3700 |
| maximum clock frequency | 270 MHz |
| Combined latency of CLB-Max | 2.7 ns |
| JESD-30 code | S-PQFP-G100 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 14 mm |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Configurable number of logic blocks | 144 |
| Equivalent number of gates | 3000 |
| Number of entries | 82 |
| Number of logical units | 144 |
| Output times | 82 |
| Number of terminals | 100 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 144 CLBS, 3000 GATES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | FQFP |
| Encapsulate equivalent code | QFP100,.63SQ,20 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK, FINE PITCH |
| power supply | 5 V |
| Programmable logic type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Maximum supply voltage | 5.25 V |
| Minimum supply voltage | 4.75 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |
| width | 14 mm |
