0.05A SWITCHING CONTROLLER, 180kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO8, PLASTIC, SSOP-8
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Seiko Epson Corporation |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | LSSOP, |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING CONTROLLER |
| control mode | VOLTAGE-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 9 V |
| Minimum input voltage | 2 V |
| Nominal input voltage | 5 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| length | 4.4 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Maximum output current | 0.05 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LSSOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.3 mm |
| surface mount | YES |
| Switch configuration | SINGLE |
| Maximum switching frequency | 180 kHz |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 3.12 mm |
| S-8331A26FS-T2 | S-8331A30FS-T2 | S-8331A20FS-T2 | S-8331A22FS-T2 | S-8331A24FS-T2 | S-8331A28FS-T2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 0.05A SWITCHING CONTROLLER, 180kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO8, PLASTIC, SSOP-8 | 0.05A SWITCHING CONTROLLER, 180kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO8, PLASTIC, SSOP-8 | Switching Controller, Voltage-mode, 0.05A, 180kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO8, PLASTIC, SSOP-8 | 0.05A SWITCHING CONTROLLER, 180kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO8, PLASTIC, SSOP-8 | 0.05A SWITCHING CONTROLLER, 180kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO8, PLASTIC, SSOP-8 | 0.05A SWITCHING CONTROLLER, 180kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO8, PLASTIC, SSOP-8 |
| Maker | Seiko Epson Corporation | Seiko Epson Corporation | Seiko Epson Corporation | Seiko Epson Corporation | Seiko Epson Corporation | Seiko Epson Corporation |
| package instruction | LSSOP, | LSSOP, | LSSOP, | LSSOP, | LSSOP, | LSSOP, |
| Reach Compliance Code | unknow | unknown | unknown | unknow | unknow | unknow |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER |
| control mode | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 9 V | 9 V | 9 V | 9 V | 9 V | 9 V |
| Minimum input voltage | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V |
| Nominal input voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 |
| length | 4.4 mm | 4.4 mm | 4.4 mm | 4.4 mm | 4.4 mm | 4.4 mm |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C |
| Maximum output current | 0.05 A | 0.05 A | 0.05 A | 0.05 A | 0.05 A | 0.05 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LSSOP | LSSOP | LSSOP | LSSOP | LSSOP | LSSOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.3 mm | 1.3 mm | 1.3 mm | 1.3 mm | 1.3 mm | 1.3 mm |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Switch configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum switching frequency | 180 kHz | 180 kHz | 180 kHz | 180 kHz | 180 kHz | 180 kHz |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm | 0.65 mm | 0.65 mm | 0.65 mm | 0.65 mm | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 3.12 mm | 3.12 mm | 3.12 mm | 3.12 mm | 3.12 mm | 3.12 mm |
| Parts packaging code | SOIC | SOIC | - | SOIC | SOIC | SOIC |
| Contacts | 8 | 8 | - | 8 | 8 | 8 |