Board Connector, 4 Contact(s), 1 Row(s), 0.165 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Natural Insulator
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Molex |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Board mount options | PEG |
| body width | 0.226 inch |
| subject depth | 0.504 inch |
| body length | 1.102 inch |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | SN ON NI |
| Contact completed and terminated | TIN OVER NICKEL |
| Contact material | BRASS |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 2200VAC V |
| Durability | 30 Cycles |
| maximum insertion force | 14.6784 N |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | NATURAL |
| insulator material | NYLON |
| Manufacturer's serial number | 43242 |
| Plug contact pitch | 0.165 inch |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 1 |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| Plating thickness | 100u inch |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.146 inch |
| Terminal pitch | 4.191 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 4 |
| Evacuation force-minimum value | .5004 N |
| 43242-0004 | 0432420005 | 0432420006 | 43242-0001 | 43242-0002 | 43242-0003 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 4 Contact(s), 1 Row(s), 0.165 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Natural Insulator | minifit JR. custom hdr. 3ckt | minifit JR. custom hdr. 4ckt | Board Connector, 3 Contact(s), 1 Row(s), 0.165 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Natural Insulator, | Board Connector, 4 Contact(s), 1 Row(s), 0.165 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Natural Insulator, | Board Connector, 5 Contact(s), 1 Row(s), 0.165 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Natural Insulator, |
| Maker | Molex | - | - | Molex | Molex | Molex |
| Reach Compliance Code | unknow | - | - | unknow | unknow | unknow |
| Board mount options | PEG | - | - | PEG | PEG | PEG |
| body width | 0.226 inch | - | - | 0.226 inch | 0.226 inch | 0.226 inch |
| subject depth | 0.504 inch | - | - | 0.49 inch | 0.504 inch | 0.504 inch |
| body length | 1.102 inch | - | - | 0.937 inch | 1.102 inch | 1.268 inch |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | - | - | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | SN ON NI | - | - | SN ON NI | SN ON NI | SN ON NI |
| Contact completed and terminated | TIN OVER NICKEL | - | - | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL | TIN OVER NICKEL |
| Contact material | BRASS | - | - | BRASS | BRASS | BRASS |
| contact mode | RECTANGULAR | - | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 10 mΩ | - | - | 10 mΩ | 10 mΩ | 10 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT | - | - | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 2200VAC V | - | - | 2200VAC V | 2200VAC V | 2200VAC V |
| Durability | 30 Cycles | - | - | 30 Cycles | 30 Cycles | 30 Cycles |
| maximum insertion force | 14.6784 N | - | - | 14.6784 N | 14.6784 N | 14.6784 N |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω | - | - | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| Insulator color | NATURAL | - | - | NATURAL | NATURAL | NATURAL |
| insulator material | NYLON | - | - | NYLON | NYLON | NYLON |
| Manufacturer's serial number | 43242 | - | - | 43242 | 43242 | 43242 |
| Plug contact pitch | 0.165 inch | - | - | 0.165 inch | 0.165 inch | 0.165 inch |
| Installation option 1 | LOCKING | - | - | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| Installation type | BOARD | - | - | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | - | - | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 1 | - | - | 1 | 1 | 1 |
| Number of rows loaded | 1 | - | - | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | - | - | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | - | - | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | - | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Plating thickness | 100u inch | - | - | 100u inch | 100u inch | 100u inch |
| polarization key | POLARIZED HOUSING | - | - | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING |
| Guideline | UL | - | - | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | - | - | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.146 inch | - | - | 0.146 inch | 0.146 inch | 0.146 inch |
| Terminal pitch | 4.191 mm | - | - | 4.191 mm | 4.191 mm | 4.191 mm |
| Termination type | SOLDER | - | - | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 4 | - | - | 3 | 4 | 5 |
| Evacuation force-minimum value | .5004 N | - | - | .5004 N | .5004 N | .5004 N |