IC,SYNC SRAM,64KX18,BICMOS,BGA,119PIN,PLASTIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | NXP |
| package instruction | BGA, BGA119,7X17,50 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Maximum access time | 6.7 ns |
| I/O type | COMMON |
| JESD-30 code | R-PBGA-B119 |
| JESD-609 code | e0 |
| memory density | 1179648 bi |
| Memory IC Type | LATE-WRITE SRAM |
| memory width | 18 |
| Number of terminals | 119 |
| word count | 65536 words |
| character code | 64000 |
| Operating mode | SYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 64KX18 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | BGA |
| Encapsulate equivalent code | BGA119,7X17,50 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | GRID ARRAY |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| power supply | 1.5,3.3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Minimum standby current | 3.15 V |
| surface mount | YES |
| technology | BICMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | BALL |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | BOTTOM |