1A DUAL SWITCHING CONTROLLER, 2000kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO16
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | TSSOP, |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | DUAL SWITCHING CONTROLLER |
| control mode | VOLTAGE-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 20 V |
| Minimum input voltage | 3.6 V |
| Nominal input voltage | 6 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| length | 5 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Maximum output current | 1 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.2 mm |
| surface mount | YES |
| Switch configuration | SINGLE |
| Maximum switching frequency | 2000 kHz |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 4.4 mm |
| TL1454CPW | TL1454ACPWLE | TL1454AY | TL1454ACNS | TL1454Y | TL1454IN | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 1A DUAL SWITCHING CONTROLLER, 2000kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO16 | 1A DUAL SWITCHING CONTROLLER, 2000kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO16, PLASTIC, TSSOP-16 | 1A DUAL SWITCHING CONTROLLER, 2000kHz SWITCHING FREQ-MAX, UUC16, DIE-16 | IC 1 A DUAL SWITCHING CONTROLLER, 2000 kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO16, SOP-16, Switching Regulator or Controller | 1A DUAL SWITCHING CONTROLLER, 2000kHz SWITCHING FREQ-MAX, UUC16, 0.015 INCH HEIGHT, DIE-16 | 1A DUAL SWITCHING CONTROLLER, 2000kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDIP16, PLASTIC, DIP-16 |
| package instruction | TSSOP, | TSSOP, TSSOP16,.25 | DIE, | SOP, SOP16,.3 | DIE, | DIP, DIP16,.3 |
| Reach Compliance Code | unknow | unknown | unknown | unknown | unknown | _compli |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | DUAL SWITCHING CONTROLLER | DUAL SWITCHING CONTROLLER | DUAL SWITCHING CONTROLLER | DUAL SWITCHING CONTROLLER | DUAL SWITCHING CONTROLLER | DUAL SWITCHING CONTROLLER |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V |
| Minimum input voltage | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V |
| Nominal input voltage | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G16 | R-XUUC-N16 | R-PDSO-G16 | R-XUUC-N16 | R-PDIP-T16 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -40 °C |
| Maximum output current | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | UNSPECIFIED | PLASTIC/EPOXY | UNSPECIFIED | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP | TSSOP | DIE | SOP | DIE | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | UNCASED CHIP | SMALL OUTLINE | UNCASED CHIP | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | NO |
| Switch configuration | SINGLE | SINGLE | PHASE-SHIFT | PHASE-SHIFT | SINGLE | SINGLE |
| Maximum switching frequency | 2000 kHz | 2000 kHz | 2000 kHz | 2000 kHz | 2000 kHz | 2000 kHz |
| Temperature level | OTHER | OTHER | OTHER | OTHER | OTHER | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | NO LEAD | GULL WING | NO LEAD | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL | DUAL | UPPER | DUAL | UPPER | DUAL |
| control mode | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE | - | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE |
| length | 5 mm | 5 mm | - | 10.2 mm | - | 19.305 mm |
| Maximum seat height | 1.2 mm | 1.2 mm | - | 2 mm | - | 5.08 mm |
| Terminal pitch | 0.65 mm | 0.65 mm | - | 1.27 mm | - | 2.54 mm |
| width | 4.4 mm | 4.4 mm | - | 5.3 mm | - | 7.62 mm |
| Parts packaging code | - | TSSOP | DIE | SOIC | DIE | DIP |
| Contacts | - | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |