1A DUAL SWITCHING CONTROLLER, 2000kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDIP16, PLASTIC, DIP-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | DUAL SWITCHING CONTROLLER |
| control mode | VOLTAGE-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 20 V |
| Minimum input voltage | 3.6 V |
| Nominal input voltage | 6 V |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 |
| length | 19.305 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output current | 1 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply current (Isup) | 7 mA |
| surface mount | NO |
| Switch configuration | SINGLE |
| Maximum switching frequency | 2000 kHz |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |
| TL1454IN | TL1454ACPWLE | TL1454AY | TL1454ACNS | TL1454Y | TL1454CPW | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 1A DUAL SWITCHING CONTROLLER, 2000kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDIP16, PLASTIC, DIP-16 | 1A DUAL SWITCHING CONTROLLER, 2000kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO16, PLASTIC, TSSOP-16 | 1A DUAL SWITCHING CONTROLLER, 2000kHz SWITCHING FREQ-MAX, UUC16, DIE-16 | IC 1 A DUAL SWITCHING CONTROLLER, 2000 kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO16, SOP-16, Switching Regulator or Controller | 1A DUAL SWITCHING CONTROLLER, 2000kHz SWITCHING FREQ-MAX, UUC16, 0.015 INCH HEIGHT, DIE-16 | 1A DUAL SWITCHING CONTROLLER, 2000kHz SWITCHING FREQ-MAX, PDSO16 |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 | TSSOP, TSSOP16,.25 | DIE, | SOP, SOP16,.3 | DIE, | TSSOP, |
| Reach Compliance Code | _compli | unknown | unknown | unknown | unknown | unknow |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | DUAL SWITCHING CONTROLLER | DUAL SWITCHING CONTROLLER | DUAL SWITCHING CONTROLLER | DUAL SWITCHING CONTROLLER | DUAL SWITCHING CONTROLLER | DUAL SWITCHING CONTROLLER |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V |
| Minimum input voltage | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V |
| Nominal input voltage | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 | R-PDSO-G16 | R-XUUC-N16 | R-PDSO-G16 | R-XUUC-N16 | R-PDSO-G16 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C | -20 °C |
| Maximum output current | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | UNSPECIFIED | PLASTIC/EPOXY | UNSPECIFIED | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | TSSOP | DIE | SOP | DIE | TSSOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | UNCASED CHIP | SMALL OUTLINE | UNCASED CHIP | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | NO | YES | YES | YES | YES | YES |
| Switch configuration | SINGLE | SINGLE | PHASE-SHIFT | PHASE-SHIFT | SINGLE | SINGLE |
| Maximum switching frequency | 2000 kHz | 2000 kHz | 2000 kHz | 2000 kHz | 2000 kHz | 2000 kHz |
| Temperature level | INDUSTRIAL | OTHER | OTHER | OTHER | OTHER | OTHER |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING | NO LEAD | GULL WING | NO LEAD | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | DUAL | UPPER | DUAL | UPPER | DUAL |
| Parts packaging code | DIP | TSSOP | DIE | SOIC | DIE | - |
| Contacts | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | - |
| control mode | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE | - | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE |
| length | 19.305 mm | 5 mm | - | 10.2 mm | - | 5 mm |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 1.2 mm | - | 2 mm | - | 1.2 mm |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 0.65 mm | - | 1.27 mm | - | 0.65 mm |
| width | 7.62 mm | 4.4 mm | - | 5.3 mm | - | 4.4 mm |