
Automotive 300-mA, off-battery (40-V), ultra-low-IQ, low-dropout voltage regulator with enable 8-HVSSOP -40 to 150
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | HTSSOP, TSSOP8,.1 |
| Reach Compliance Code | compli |
| Samacsys Descripti | LDO Voltage Regulators Automotive 300-mA, off-battery (40-V), ultra-low-IQ, low-dropout voltage regulator with enable |
| Adjustability | FIXED |
| Nominal dropback voltage 1 | 0.4 V |
| Maximum absolute input voltage | 45 V |
| Maximum input voltage | 40 V |
| Minimum input voltage | 3 V |
| JESD-30 code | S-PDSO-G8 |
| length | 3 mm |
| Maximum grid adjustment rate | 0.01% |
| Maximum load regulation | 0.02% |
| Humidity sensitivity level | 2 |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Working temperatureTJ-Max | 150 °C |
| Operating temperatureTJ-Mi | -40 °C |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output current 1 | 0.3 A |
| Maximum output voltage 1 | 2.55 V |
| Minimum output voltage 1 | 2.45 V |
| Nominal output voltage 1 | 2.5 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | HTSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP8,.1 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| method of packing | TR |
| Regulator type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Filter level | AEC-Q100 |
| Maximum seat height | 1.1 mm |
| surface mount | YES |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum voltage tolerance | 2% |
| width | 3 mm |