100 V, SILICON, PIN DIODE
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | SIEMENS |
| package instruction | R-PDSO-G3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| application | SWITCHING |
| Minimum breakdown voltage | 100 V |
| Configuration | SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS |
| Maximum diode capacitance | 0.5 pF |
| Nominal diode capacitance | 0.25 pF |
| Diode component materials | SILICON |
| Maximum diode forward resistance | 7 Ω |
| Diode resistance test current | 0.01 mA |
| Diode resistance test frequency | 100 MHz |
| Diode type | PIN DIODE |
| JESD-30 code | R-PDSO-G3 |
| JESD-609 code | e0 |
| Minority carrier nominal lifetime | 1 µs |
| Number of components | 2 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Reverse test voltage | 50 V |
| surface mount | YES |
| technology | POSITIVE-INTRINSIC-NEGATIVE |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |

| BAR14-1 | BAR14 | BAR15-1 | BAR16-1 | Q62702-A773 | Q62702-A772 | Q62702-A731 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 100 V, SILICON, PIN DIODE | 100 V, SILICON, PIN DIODE | 100 V, SILICON, PIN DIODE | 100 V, SILICON, PIN DIODE | 100 V, SILICON, PIN DIODE | 100 V, SILICON, PIN DIODE | 100 V, SILICON, PIN DIODE |