
Silicon Controlled Rectifier, 23A I(T)RMS, 28000mA I(T), 1200V V(DRM), 1200V V(RRM), 2 Element,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Littelfuse |
| package instruction | FLANGE MOUNT, R-XUFM-D6 |
| Reach Compliance Code | compli |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | BRIDGE, HALF-CONTROLLED, COMMON CATHODE WITH BUILT-IN FREE-WHEELING DIODE |
| Maximum DC gate trigger current | 65 mA |
| Maximum DC gate trigger voltage | 1 V |
| Quick connection description | 2G-2AK-CA-CK |
| Description of screw terminals | 0 |
| Maximum holding current | 100 mA |
| JESD-30 code | R-XUFM-D6 |
| Maximum leakage current | 0.3 mA |
| On-state non-repetitive peak current | 330 A |
| Number of components | 2 |
| Number of terminals | 6 |
| Maximum on-state current | 28000 A |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum rms on-state current | 23 A |
| Off-state repetitive peak voltage | 1200 V |
| Repeated peak reverse voltage | 1200 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Nickel (Ni) |
| Terminal form | SOLDER LUG |
| Terminal location | UPPER |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Trigger device type | SCR |
| VHF28-12IO5 | VHFD29-14IO1 | VHF15-14IO5 | VHF28-14IO5 | VHF15-16IO5 | VHF28-16IO5 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Silicon Controlled Rectifier, 23A I(T)RMS, 28000mA I(T), 1200V V(DRM), 1200V V(RRM), 2 Element, | Silicon Controlled Rectifier, 25A I(T)RMS, 28000mA I(T), 1400V V(DRM), 1400V V(RRM), 2 Element, V1-PACK-7 | Silicon Controlled Rectifier, 15A I(T)RMS, 15000mA I(T), 1400V V(DRM), 1400V V(RRM), 2 Element, | Silicon Controlled Rectifier, 23A I(T)RMS, 28000mA I(T), 1400V V(DRM), 1400V V(RRM), 2 Element, | Silicon Controlled Rectifier, 15A I(T)RMS, 15000mA I(T), 1600V V(DRM), 1600V V(RRM), 2 Element, | Silicon Controlled Rectifier, 23A I(T)RMS, 28000mA I(T), 1600V V(DRM), 1600V V(RRM), 2 Element, |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maker | Littelfuse | Littelfuse | Littelfuse | Littelfuse | Littelfuse | Littelfuse |
| package instruction | FLANGE MOUNT, R-XUFM-D6 | FLANGE MOUNT, R-XUFM-X7 | FLANGE MOUNT, R-XUFM-D6 | FLANGE MOUNT, R-XUFM-D6 | FLANGE MOUNT, R-XUFM-D6 | FLANGE MOUNT, R-XUFM-D6 |
| Reach Compliance Code | compli | compliant | compliant | compli | compli | compli |
| Shell connection | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED |
| Configuration | BRIDGE, HALF-CONTROLLED, COMMON CATHODE WITH BUILT-IN FREE-WHEELING DIODE | BRIDGE, HALF-CONTROLLED WITH BUILT-IN FREE-WHEELING AND FIELD DIODE | BRIDGE, HALF-CONTROLLED, COMMON CATHODE WITH BUILT-IN FREE-WHEELING DIODE | BRIDGE, HALF-CONTROLLED, COMMON CATHODE WITH BUILT-IN FREE-WHEELING DIODE | BRIDGE, HALF-CONTROLLED, COMMON CATHODE WITH BUILT-IN FREE-WHEELING DIODE | BRIDGE, HALF-CONTROLLED, COMMON CATHODE WITH BUILT-IN FREE-WHEELING DIODE |
| Maximum DC gate trigger current | 65 mA | 65 mA | 65 mA | 65 mA | 65 mA | 65 mA |
| Maximum DC gate trigger voltage | 1 V | 1 V | 1 V | 1 V | 1 V | 1 V |
| Quick connection description | 2G-2AK-CA-CK | G-GR2AC+-F | 2G-2AK-CA-CK | 2G-2AK-CA-CK | 2G-2AK-CA-CK | 2G-2AK-CA-CK |
| Maximum holding current | 100 mA | 100 mA | 100 mA | 100 mA | 100 mA | 100 mA |
| JESD-30 code | R-XUFM-D6 | R-XUFM-X7 | R-XUFM-D6 | R-XUFM-D6 | R-XUFM-D6 | R-XUFM-D6 |
| Maximum leakage current | 0.3 mA | 0.3 mA | 0.3 mA | 0.3 mA | 0.3 mA | 0.3 mA |
| On-state non-repetitive peak current | 330 A | 330 A | 210 A | 330 A | 210 A | 330 A |
| Number of components | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 6 | 7 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Maximum on-state current | 28000 A | 28000 A | 15000 A | 28000 A | 15000 A | 28000 A |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum rms on-state current | 23 A | 25 A | 15 A | 23 A | 15 A | 23 A |
| Off-state repetitive peak voltage | 1200 V | 1400 V | 1400 V | 1400 V | 1600 V | 1600 V |
| Repeated peak reverse voltage | 1200 V | 1400 V | 1400 V | 1400 V | 1600 V | 1600 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Terminal surface | Nickel (Ni) | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) | Nickel (Ni) | Nickel (Ni) | Nickel (Ni) | Nickel (Ni) |
| Terminal form | SOLDER LUG | UNSPECIFIED | SOLDER LUG | SOLDER LUG | SOLDER LUG | SOLDER LUG |
| Terminal location | UPPER | UPPER | UPPER | UPPER | UPPER | UPPER |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Trigger device type | SCR | SCR | SCR | SCR | SCR | SCR |