LINE TRANSCEIVER, PDIP8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| Reach Compliance Code | _compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | COMMON I/O; 1 RECEIVER ACTIVE UNDER SHUTDOWN; TRISTATABLE RECEIVER |
| Differential output | YES |
| Number of drives | 1 |
| High level input current maximum value | 0.00002 A |
| Input properties | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface integrated circuit type | LINE TRANSCEIVER |
| Interface standards | EIA-422; EIA-485 |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 9.817 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Minimum output swing | 1.5 V |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Maximum output low current | 0.016 A |
| Output polarity | COMPLEMENTARY |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum receive delay | 37 ns |
| Number of receiver bits | 1 |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum slew rate | 60 mA |
| Maximum supply voltage | 5.25 V |
| Minimum supply voltage | 4.75 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| maximum transmission delay | 22 ns |
| width | 7.62 mm |
| DS3695N | DS3695T | DS3695TJ | DS3696T | DS3696TJ | DS3696TN | DS3697 | DS3697N | DS3698 | DS3698N | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | LINE TRANSCEIVER, PDIP8 | LINE TRANSCEIVER, PDIP8 | LINE TRANSCEIVER, PDIP8 | LINE TRANSCEIVER, PDIP8 | LINE TRANSCEIVER, PDIP8 | LINE TRANSCEIVER, PDIP8 | LINE TRANSCEIVER, PDIP8 | LINE TRANSCEIVER, PDIP8 | LINE TRANSCEIVER, PDIP8 | LINE TRANSCEIVER, PDIP8 |
| Differential output | YES | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes |
| Input properties | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface standards | EIA-422; EIA-485 | EIA-422; EIA-485 | EIA-422; EIA-485 | EIA-422; EIA-485 | EIA-422; EIA-485 | EIA-422; EIA-485 | EIA-422; EIA-485 | EIA-422; EIA-485 | EIA-422; EIA-485 | EIA-422; EIA-485 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 Cel | 70 Cel | 70 Cel | 70 Cel | 70 Cel | 70 Cel | 70 Cel | 70 Cel | 70 Cel |
| Minimum operating temperature | - | 0.0 Cel | 0.0 Cel | 0.0 Cel | 0.0 Cel | 0.0 Cel | 0.0 Cel | 0.0 Cel | 0.0 Cel | 0.0 Cel |
| Number of receiver bits | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum supply voltage 1 | - | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V |
| Minimum supply voltage 1 | - | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V |
| Rated supply voltage 1 | - | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| state | - | TRANSFERRED | TRANSFERRED | TRANSFERRED | TRANSFERRED | TRANSFERRED | TRANSFERRED | TRANSFERRED | TRANSFERRED | TRANSFERRED |
| Craftsmanship | - | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| packaging shape | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package Size | - | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Terminal spacing | - | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| terminal coating | - | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD | TIN LEAD |
| Packaging Materials | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Max TPHL driver | - | 22 ns | 22 ns | 22 ns | 22 ns | 22 ns | 22 ns | 22 ns | 22 ns | 22 ns |
| Interface Type | - | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER |
| Max TPHL receiver | - | 37 ns | 37 ns | 37 ns | 37 ns | 37 ns | 37 ns | 37 ns | 37 ns | 37 ns |
| Number of drive digits | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| SN65HVD485EP | Texas Instruments(德州仪器) | Half-Duplex RS-485 Transceiver 8-PDIP -40 to 85 |
| SN65176BP | Texas Instruments(德州仪器) | 类型:收发器 驱动器/接收器数:1/1 协议类别:RS422, RS485 数据速率:- |
| DS16F95J/883 | National Semiconductor(TI ) | LINE TRANSCEIVER, CDIP8 |
| DS75176BN | National Semiconductor(TI ) | LINE TRANSCEIVER, PDIP8 |
| DS3695TN | National Semiconductor(TI ) | Multipoint RS485/RS422 Transceivers/Repeaters |
| SP1485ECP-L | Rochester Electronics | LINE TRANSCEIVER, PDIP8, LEAD FREE, PLASTIC, DIP-8 |
| DS3696N/NOPB | Rochester Electronics | LINE TRANSCEIVER, PDIP8 |
| SN65HVD485EPE4 | Texas Instruments(德州仪器) | Half-Duplex RS-485 Transceiver 8-PDIP -40 to 85 |
| SN75176BJG-00 | Texas Instruments(德州仪器) | LINE TRANSCEIVER, CDIP8, 0.300 INCH, HERMETIC SEALED, CERAMIC, DIP-8 |
| 5962F8961501QPA | Texas Instruments(德州仪器) | LINE TRANSCEIVER, CDIP8, CERDIP-8 |
| SP1485ECP | SIPEX | Enhanced Low Power Half-Duplex RS-485 Transceivers |
| DS75176BN/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | Multipoint RS-485/RS-422 Transceivers 8-PDIP 0 to 70 |
| DS16F95JFQMLV | Texas Instruments(德州仪器) | LINE TRANSCEIVER, CDIP8, CERDIP-8 |
| SP1485ECP-L | SIPEX | Line Transceiver, 1 Func, 1 Driver, 1 Rcvr, BICMOS, PDIP8, LEAD FREE, PLASTIC, DIP-8 |
| 5962-8961501VPA | Texas Instruments(德州仪器) | LINE TRANSCEIVER, CDIP8, CERDIP-8 |
| DS3695N | Texas Instruments(德州仪器) | RS-422/RS-485 Interface IC A 926-DS3695N/NOPB |
| DS3696TN | Texas Instruments(德州仪器) | LINE TRANSCEIVER, PDIP8, 0.300 INCH, PLASTIC, DIP-8 |
| DS75176BTN/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | Multipoint RS-485/RS-422 Transceivers 8-PDIP -40 to 85 |