800 mA, 45 V, NPN, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Infineon |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compli |
| Maximum collector current (IC) | 0.8 A |
| Configuration | Single |
| Minimum DC current gain (hFE) | 100 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Polarity/channel type | NPN |
| Maximum power dissipation(Abs) | 0.65 W |
| surface mount | YES |
| Nominal transition frequency (fT) | 100 MHz |
| Base Number Matches | 1 |

| BCW65 | BCW65A | BCW65B | BCW65C | BCW66 | BCW66H | BCW66F | BCW66G | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 800 mA, 45 V, NPN, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR | 800 mA, 45 V, NPN, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR | 800 mA, 45 V, NPN, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR | 800 mA, 45 V, NPN, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR | 800 mA, 45 V, NPN, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR | 800 mA, 45 V, NPN, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR | 800 mA, 45 V, NPN, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR | SMALL SIGNAL TRANSISTOR |
| Reach Compliance Code | compli | unknow | unknown | compli | compli | compli | compli | compli |
| Maximum collector current (IC) | 0.8 A | 0.8 A | 0.8 A | 0.8 A | 0.8 A | 0.8 A | 0.8 A | 0.8 A |
| Configuration | Single | SINGLE | SINGLE | SINGLE | Single | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Minimum DC current gain (hFE) | 100 | 100 | 160 | 250 | 100 | 250 | 100 | 160 |
| Maximum operating temperature | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C |
| Polarity/channel type | NPN | NPN | NPN | NPN | NPN | NPN | NPN | NPN |
| Maximum power dissipation(Abs) | 0.65 W | 0.3 W | 0.35 W | 0.35 W | 0.65 W | 0.3 W | 0.35 W | 0.35 W |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Nominal transition frequency (fT) | 100 MHz | 170 MHz | 170 MHz | 170 MHz | 100 MHz | 170 MHz | 170 MHz | 170 MHz |
| Maker | Infineon | Infineon | Infineon | Infineon | Infineon | - | Infineon | Infineon |
| package instruction | , | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G3 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G3 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G3 | - | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G3 | SOT-23, 3 PIN | SOT-23, 3 PIN |
| Is it Rohs certified? | - | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Parts packaging code | - | SOT-23 | SOT-23 | SOT-23 | - | SOT-23 | SOT-23 | SOT-23 |
| Contacts | - | 3 | 3 | 3 | - | 3 | 3 | 3 |
| ECCN code | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Collector-emitter maximum voltage | - | 32 V | 32 V | 32 V | - | 45 V | 45 V | 45 V |
| JEDEC-95 code | - | TO-236 | TO-236 | TO-236 | - | TO-236 | TO-236 | TO-236 |
| JESD-30 code | - | R-PDSO-G3 | R-PDSO-G3 | R-PDSO-G3 | - | R-PDSO-G3 | R-PDSO-G3 | R-PDSO-G3 |
| Humidity sensitivity level | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of components | - | 1 | 1 | 1 | - | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | - | 3 | 3 | 3 | - | 3 | 3 | 3 |
| Package body material | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | - | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | - | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Certification status | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Terminal form | - | GULL WING | GULL WING | GULL WING | - | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | - | DUAL | DUAL | DUAL | - | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| transistor applications | - | AMPLIFIER | AMPLIFIER | AMPLIFIER | - | AMPLIFIER | AMPLIFIER | AMPLIFIER |
| Transistor component materials | - | SILICON | SILICON | SILICON | - | SILICON | SILICON | SILICON |