1 CHANNEL, VIDEO AMPLIFIER, PDIP8
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 Cel |
| Minimum operating temperature | -55 Cel |
| Maximum supply/operating voltage | 32 V |
| Minimum supply/operating voltage | 4.75 V |
| Processing package description | Plastic, DIP-8 |
| state | DISCONTINUED |
| Craftsmanship | BIPOLAR |
| packaging shape | Rectangle |
| Package Size | IN-line |
| Terminal form | THROUGH-hole |
| Terminal spacing | 2.54 mm |
| terminal coating | tin lead |
| Terminal location | pair |
| Packaging Materials | Plastic/Epoxy |
| Temperature level | MILITARY |
| Consumer IC Type | video amplifier |
| Number of channels | 1 |
| LM6162 | LM6162E/883 | LM6162J/883 | LM6162N | LM6162W/883 | LM6262 | LM6262N | LM6362 | LM6362N | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 1 CHANNEL, VIDEO AMPLIFIER, PDIP8 | 1 CHANNEL, VIDEO AMPLIFIER, PDIP8 | 1 CHANNEL, VIDEO AMPLIFIER, PDIP8 | 1 CHANNEL, VIDEO AMPLIFIER, PDIP8 | 1 CHANNEL, VIDEO AMPLIFIER, PDIP8 | 1 CHANNEL, VIDEO AMPLIFIER, PDIP8 | 1 CHANNEL, VIDEO AMPLIFIER, PDIP8 | 1 CHANNEL, VIDEO AMPLIFIER, PDIP8 | 1 CHANNEL, VIDEO AMPLIFIER, PDIP8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 20 | 8 | 8 | 10 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Terminal form | THROUGH-hole | NO LEAD | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | FLAT | THROUGH-hole | THROUGH-hole | THROUGH-hole | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | pair | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL | pair | pair | pair | DUAL |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL |
| Is it Rohs certified? | - | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | - | - | - | incompatible |
| Maker | - | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) | - | - | - | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | - | HQCCN, | DIP, | DIP, | DFP, | - | - | - | DIP, |
| Reach Compliance Code | - | unknow | unknow | unknow | unknow | - | - | - | unknow |
| ECCN code | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | - | - | - | EAR99 |
| Amplifier type | - | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | - | - | - | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| JESD-30 code | - | S-CQCC-N20 | R-GDIP-T8 | R-PDIP-T8 | R-GDFP-F10 | - | - | - | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | - | e0 | e0 | e0 | e0 | - | - | - | e0 |
| Package body material | - | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | - | - | - | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | - | HQCCN | DIP | DIP | DFP | - | - | - | DIP |
| Package shape | - | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | - | - | RECTANGULAR |
| Package form | - | CHIP CARRIER | IN-LINE | IN-LINE | FLATPACK | - | - | - | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | - | - | NOT SPECIFIED |
| Certification status | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - | - | - | Not Qualified |
| Maximum seat height | - | 1.905 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 2.032 mm | - | - | - | 5.08 mm |
| surface mount | - | YES | NO | NO | YES | - | - | - | NO |
| technology | - | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | - | - | - | BIPOLAR |
| Terminal surface | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | - | - | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal pitch | - | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | - | - | - | 2.54 mm |
| Maximum time at peak reflow temperature | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | - | - | NOT SPECIFIED |
| width | - | 8.89 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 6.32 mm | - | - | - | 7.62 mm |