1 CHANNEL, VIDEO AMPLIFIER, PDIP8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | HQCCN, |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| JESD-30 code | S-CQCC-N20 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 8.89 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | HQCCN |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.905 mm |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 8.89 mm |
| LM6162E/883 | LM6162 | LM6162J/883 | LM6162N | LM6162W/883 | LM6262 | LM6262N | LM6362 | LM6362N | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 1 CHANNEL, VIDEO AMPLIFIER, PDIP8 | 1 CHANNEL, VIDEO AMPLIFIER, PDIP8 | 1 CHANNEL, VIDEO AMPLIFIER, PDIP8 | 1 CHANNEL, VIDEO AMPLIFIER, PDIP8 | 1 CHANNEL, VIDEO AMPLIFIER, PDIP8 | 1 CHANNEL, VIDEO AMPLIFIER, PDIP8 | 1 CHANNEL, VIDEO AMPLIFIER, PDIP8 | 1 CHANNEL, VIDEO AMPLIFIER, PDIP8 | 1 CHANNEL, VIDEO AMPLIFIER, PDIP8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 20 | 8 | 8 | 8 | 10 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL |
| Terminal form | NO LEAD | THROUGH-hole | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | FLAT | THROUGH-hole | THROUGH-hole | THROUGH-hole | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | QUAD | pair | DUAL | DUAL | DUAL | pair | pair | pair | DUAL |
| Is it Rohs certified? | incompatible | - | incompatible | incompatible | incompatible | - | - | - | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) | - | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) | - | - | - | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | HQCCN, | - | DIP, | DIP, | DFP, | - | - | - | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknow | - | unknow | unknow | unknow | - | - | - | unknow |
| ECCN code | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | - | - | - | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | - | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | - | - | - | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| JESD-30 code | S-CQCC-N20 | - | R-GDIP-T8 | R-PDIP-T8 | R-GDFP-F10 | - | - | - | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 | - | e0 | e0 | e0 | - | - | - | e0 |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | - | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | - | - | - | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | HQCCN | - | DIP | DIP | DFP | - | - | - | DIP |
| Package shape | SQUARE | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | - | - | RECTANGULAR |
| Package form | CHIP CARRIER | - | IN-LINE | IN-LINE | FLATPACK | - | - | - | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | - | - | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - | - | - | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.905 mm | - | 5.08 mm | 5.08 mm | 2.032 mm | - | - | - | 5.08 mm |
| surface mount | YES | - | NO | NO | YES | - | - | - | NO |
| technology | BIPOLAR | - | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | - | - | - | BIPOLAR |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | - | - | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal pitch | 1.27 mm | - | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | - | - | - | 2.54 mm |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | - | - | NOT SPECIFIED |
| width | 8.89 mm | - | 7.62 mm | 7.62 mm | 6.32 mm | - | - | - | 7.62 mm |