
Parallel - 3Rd Overtone Quartz Crystal, 30MHz Nom, UM-5, 2 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Sunny Electronics Corp |
| package instruction | UM-5, 2 PIN |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | AT-CUT; TR |
| Ageing | 3 PPM/YEAR |
| Crystal/Resonator Type | PARALLEL - 3RD OVERTONE |
| Drive level | 100 µW |
| frequency stability | 0.005% |
| frequency tolerance | 50 ppm |
| load capacitance | 18 pF |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 30 MHz |
| Maximum operating temperature | 60 °C |
| Minimum operating temperature | -10 °C |
| Series resistance | 80 Ω |
| surface mount | NO |