Board Connector, 28 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Plug
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | ROHS COMPLIANT |
| body width | 0.205 inch |
| subject depth | 0.197 inch |
| body length | 1.42 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU |
| Contact completed and terminated | GOLD |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Manufacturer's serial number | FD |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Match contact row spacing | 0.1 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.54 mm |
| Plating thickness | FLASH inch |
| Rated current (signal) | 3 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.122 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 28 |
| FD50-2X28-H | FD50-2X18-H | FD50-2X20-H | FD50-2X22-H | FD50-2X14-H | FD50-2X26-H | FD50-2X24-H | FD50-2X32-H | FD50-2X08-H | FD50-2X30-H | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 28 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Plug | Board Connector, 18 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Plug | Board Connector, 20 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Plug | Board Connector, 22 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Plug | Board Connector, 14 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Plug | Board Connector, 26 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Plug | Board Connector, 24 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Plug | Board Connector, 32 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Plug | Board Connector, 8 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Plug | Board Connector, 30 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Plug |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT |
| body width | 0.205 inch | 0.205 inch | 0.205 inch | 0.205 inch | 0.205 inch | 0.205 inch | 0.205 inch | 0.205 inch | 0.205 inch | 0.205 inch |
| subject depth | 0.197 inch | 0.197 inch | 0.197 inch | 0.197 inch | 0.197 inch | 0.197 inch | 0.197 inch | 0.197 inch | 0.197 inch | 0.197 inch |
| body length | 1.42 inch | 0.92 inch | 1.02 inch | 1.12 inch | 0.72 inch | 1.32 inch | 1.22 inch | 1.62 inch | 0.42 inch | 1.52 inch |
| Body/casing type | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU | AU | AU | AU | AU | AU | AU | AU | AU | AU |
| Contact completed and terminated | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD | GOLD |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| Manufacturer's serial number | FD | FD | FD | FD | FD | FD | FD | FD | FD | FD |
| Plug contact pitch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch |
| Match contact row spacing | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Plating thickness | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch |
| Rated current (signal) | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A |
| Guideline | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.122 inch | 0.122 inch | 0.122 inch | 0.122 inch | 0.122 inch | 0.122 inch | 0.122 inch | 0.122 inch | 0.122 inch | 0.122 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 28 | 18 | 20 | 22 | 14 | 26 | 24 | 32 | 8 | 30 |
| Maker | - | AUK Contractors Co., Ltd. | AUK Contractors Co., Ltd. | AUK Contractors Co., Ltd. | AUK Contractors Co., Ltd. | AUK Contractors Co., Ltd. | AUK Contractors Co., Ltd. | AUK Contractors Co., Ltd. | AUK Contractors Co., Ltd. | - |