
Serdes Deserializer 56-TSSOP
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | TSSOP |
| package instruction | TSSOP, TSSOP56,.3,20 |
| Contacts | 56 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Samacsys Descripti | Texas Instruments SN65LVDS94DGG, LVDS Serializer/Deserializer Quad 28-Bits LVTTL 1904Mbit/s, 3 → 3.6 V, 56-Pi |
| Differential output | NO |
| High level input current maximum value | 0.00002 A |
| Input properties | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface integrated circuit type | LINE RECEIVER |
| Interface standards | EIA-644; TIA-644 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G56 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 14 mm |
| Humidity sensitivity level | 2 |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 56 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output characteristics | TOTEM-POLE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP56,.3,20 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 3.3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum receive delay | |
| Number of receiver bits | 4 |
| Maximum seat height | 1.2 mm |
| Maximum supply voltage | 3.6 V |
| Minimum supply voltage | 3 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| Supply voltage 1-max | 3.6 V |
| Mains voltage 1-minute | 3 V |
| Supply voltage1-Nom | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 6.1 mm |
| SN65LVDS94DGG | SN65LVDS94DGGR | SN65LVDS94DGGG4 | SN65LVDS94DGGRG4 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Serdes Deserializer 56-TSSOP | Serdes Deserializer 56-TSSOP -40 to 85 | Serdes Deserializer 56-TSSOP | Serdes Deserializer 56-TSSOP -40 to 85 |
| Brand Name | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Parts packaging code | TSSOP | TSSOP | TSSOP | TSSOP |
| package instruction | TSSOP, TSSOP56,.3,20 | TSSOP, TSSOP56,.3,20 | TSSOP, TSSOP56,.3,20 | TSSOP, TSSOP56,.3,20 |
| Contacts | 56 | 56 | 56 | 56 |
| Reach Compliance Code | compli | compli | compli | compli |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Differential output | NO | NO | NO | NO |
| Input properties | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface integrated circuit type | LINE RECEIVER | LINE RECEIVER | LINE RECEIVER | LINE RECEIVER |
| Interface standards | EIA-644; TIA-644 | EIA-644; TIA-644 | EIA-644; TIA-644 | EIA-644; TIA-644 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G56 | R-PDSO-G56 | R-PDSO-G56 | R-PDSO-G56 |
| JESD-609 code | e4 | e4 | e4 | e4 |
| length | 14 mm | 14 mm | 14 mm | 14 mm |
| Humidity sensitivity level | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of functions | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of terminals | 56 | 56 | 56 | 56 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Output characteristics | TOTEM-POLE | TOTEM-POLE | TOTEM-POLE | TOTEM-POLE |
| Output polarity | TRUE | TRUE | COMPLEMENTARY | COMPLEMENTARY |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP | TSSOP | TSSOP | TSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP56,.3,20 | TSSOP56,.3,20 | TSSOP56,.3,20 | TSSOP56,.3,20 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | 260 | 260 | 260 |
| power supply | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Number of receiver bits | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Maximum seat height | 1.2 mm | 1.2 mm | 1.2 mm | 1.2 mm |
| Maximum supply voltage | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V |
| Minimum supply voltage | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| Supply voltage 1-max | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V |
| Mains voltage 1-minute | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V |
| Supply voltage1-Nom | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.5 mm | 0.5 mm | 0.5 mm | 0.5 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 6.1 mm | 6.1 mm | 6.1 mm | 6.1 mm |
| Factory Lead Time | 1 week | 6 weeks | 1 week | - |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| DS90CR286AMTDX/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | LVDS |
| DS90CR286AMTD/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | +3.3V Rising Edge Data Strobe LVDS Receiver 28-Bit Channel Link - 66 MHz 56-TSSOP -40 to 85 |
| SN65LVDS94DGGG4 | Texas Instruments(德州仪器) | Serdes Deserializer 56-TSSOP |
| SN65LVDS94DGGR | Texas Instruments(德州仪器) | Serdes Deserializer 56-TSSOP -40 to 85 |
| DS90CR286MTDX | National Semiconductor(TI ) | IC QUAD LINE RECEIVER, PDSO56, LOW PROFILE, PLASTIC, TSSOP-56, Line Driver or Receiver |
| SN65LVDS94DGGRG4 | Texas Instruments(德州仪器) | Serdes Deserializer 56-TSSOP -40 to 85 |
| DS90CR286AMTD | Texas Instruments(德州仪器) | +3.3V Rising Edge Data Strobe LVDS Receiver 28-Bit Channel Link - 66 MHz 56-TSSOP -40 to 85 |
| DS90CR286MTD/NOPB | National Semiconductor(TI ) | IC QUAD LINE RECEIVER, PDSO56, LOW PROFILE, TSSOP-56, Line Driver or Receiver |
| DS90CR286AMTDX | Texas Instruments(德州仪器) | LVDS Interface IC |
| DS90CR286MTD | National Semiconductor(TI ) | QUAD LINE RECEIVER, PDSO56 |
| DS90CR286MTDX/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | +3.3V Rising Edge Data Strobe LVDS 28-Bit Channel - 66 MHz 56-TSSOP |
| DS90CF386MTD/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | +3.3V LVDS Receiver 24-Bit Flat Panel Display (FPD) Link - 85 MHz 56-TSSOP -10 to 70 |
| V386GLFT | IDT (Integrated Device Technology) | Line Receiver, 5 Func, 5 Rcvr, CMOS, PDSO56, LEAD FREE, TSSOP-56 |
| DS90CF386MTDX/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | +3.3V LVDS Receiver 24-Bit Flat Panel Display (FPD) Link - 85 MHz 56-TSSOP -10 to 70 |
| DS90CF386SLC/NOPB | Rochester Electronics | QUAD LINE RECEIVER, PBGA64, 0.80 MM PITCH, FBGA-64 |
| DS90CR286ASLC | Rochester Electronics | QUAD LINE RECEIVER, PBGA64, 0.80 MM PITCH, FBGA-64 |
| V386GLF | IDT (Integrated Device Technology) | Line Receiver, 5 Func, 5 Rcvr, CMOS, PDSO56, LEAD FREE, TSSOP-56 |
| V386G | IDT (Integrated Device Technology) | Line Receiver, 5 Func, 5 Rcvr, CMOS, PDSO56, TSSOP-56 |
| V386GT | IDT (Integrated Device Technology) | Line Receiver, 5 Func, 5 Rcvr, CMOS, PDSO56, TSSOP-56 |
| V386GTR | IDT (Integrated Device Technology) | Line Receiver, 5 Func, 5 Rcvr, CMOS, PDSO56, TSSOP-56 |