
1 ELEMENT, 11 uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | ALLIED [Allied Electronics] |
| package instruction | 9441 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| uppercase and lowercase codes | 9441 |
| DC Resistance | 0.0082 Ω |
| Nominal inductance(L) | 11 µH |
| Inductor Applications | POWER INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 130 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum rated current | 14 A |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | NO |
| surface mount | YES |
| Terminal location | DUAL ENDED |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Test frequency | 0.1 MHz |
| Tolerance | 20% |

| SMTC6852-110M-RC | SMTC6852-380M-RC | SMTC6852 | SMTC6852-111M-RC | |
|---|---|---|---|---|
| Description | 1 ELEMENT, 11 uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD | 1 ELEMENT, 11 uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD | 1 ELEMENT, 11 uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD | 1 ELEMENT, 11 uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD |
| DC Resistance | 0.0082 Ω | 0.0082 ohm | 0.0082 ohm | 0.0082 ohm |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 130 °C | 130 Cel | 130 Cel | 130 Cel |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 Cel | -40 Cel | -40 Cel |
| Maximum rated current | 14 A | 14 A | 14 A | 14 A |
| surface mount | YES | Yes | Yes | Yes |
| Terminal shape | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND |
| Rated inductance | - | 11 uH | 11 uH | 11 uH |
| Processing package description | - | CHIP, 9441, ROHS COMPLIANT | CHIP, 9441, ROHS COMPLIANT | CHIP, 9441, ROHS COMPLIANT |
| state | - | ACTIVE | ACTIVE | ACTIVE |
| Terminal layout | - | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED |
| Manufacturer Series | - | SMTC6852 | SMTC6852 | SMTC6852 |
| Inductor applications | - | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR |
| Shape and size description | - | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE |
| deviation | - | 20 % | 20 % | 20 % |
| 1Rated value test frequency | - | 0.1000 MHz | 0.1000 MHz | 0.1000 MHz |