Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum, 4V, 20% +Tol, 20% -Tol, -/+12ppm/Cel TC, 33uF, 1411
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 779138637 |
| package instruction | , 1411 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 33 µF |
| Capacitor type | TANTALUM CAPACITOR |
| dielectric materials | TANTALUM (DRY/SOLID) |
| high | 1.9 mm |
| length | 3.5 mm |
| negative tolerance | 20% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | SMT |
| method of packing | TR, 13 Inch |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 4 V |
| series | NR(4V,M,EXT) |
| size code | 1411 |
| Temperature Coefficient | -/+12ppm/Cel ppm/°C |
| width | 2.8 mm |