Standard SRAM, 512KX8, 100ns, CMOS, PDSO32
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 1164072197 |
| package instruction | SOP, SOP32,.56 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | 3A991.B.2.A |
| Maximum access time | 100 ns |
| I/O type | COMMON |
| JESD-30 code | R-PDSO-G32 |
| JESD-609 code | e0 |
| memory density | 4194304 bit |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM |
| memory width | 8 |
| Number of terminals | 32 |
| word count | 524288 words |
| character code | 512000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 512KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP32,.56 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| power supply | 3/5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum standby current | 0.00001 A |
| Minimum standby current | 1.5 V |
| Maximum slew rate | 0.02 mA |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| MX66V2000-100SC | MX66V2000-100TC | MX66V2000-100PC | MX66V2000-100TRC | MX66V2000-70PC | MX66V2000-70SC | MX66V2000-70TC | MX66V2000-70TRC | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Standard SRAM, 512KX8, 100ns, CMOS, PDSO32 | Standard SRAM, 512KX8, 100ns, CMOS, PDSO32 | Standard SRAM, 512KX8, 100ns, CMOS, PDIP32 | Standard SRAM, 512KX8, 100ns, CMOS, PDSO32 | Standard SRAM, 512KX8, 70ns, CMOS, PDIP32 | Standard SRAM, 512KX8, 70ns, CMOS, PDSO32 | Standard SRAM, 512KX8, 70ns, CMOS, PDSO32 | Standard SRAM, 512KX8, 70ns, CMOS, PDSO32 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Objectid | 1164072197 | 1164072200 | 1164072196 | 1164072201 | 1164072202 | 1164072203 | 1164072206 | 1164072207 |
| package instruction | SOP, SOP32,.56 | TSSOP, TSSOP32,.8,20 | DIP, DIP32,.6 | TSSOP, TSSOP32,.8,20 | DIP, DIP32,.6 | SOP, SOP32,.56 | TSSOP, TSSOP32,.8,20 | TSSOP, TSSOP32,.8,20 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | 3A991.B.2.A | 3A991.B.2.A | 3A991.B.2.A | 3A991.B.2.A | 3A991.B.2.A | 3A991.B.2.A | 3A991.B.2.A | 3A991.B.2.A |
| Maximum access time | 100 ns | 100 ns | 100 ns | 100 ns | 70 ns | 70 ns | 70 ns | 70 ns |
| I/O type | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON |
| JESD-30 code | R-PDSO-G32 | R-PDSO-G32 | R-PDIP-T32 | R-PDSO-G32 | R-PDIP-T32 | R-PDSO-G32 | R-PDSO-G32 | R-PDSO-G32 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| memory density | 4194304 bit | 4194304 bit | 4194304 bit | 4194304 bit | 4194304 bit | 4194304 bit | 4194304 bit | 4194304 bit |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM |
| memory width | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of terminals | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| word count | 524288 words | 524288 words | 524288 words | 524288 words | 524288 words | 524288 words | 524288 words | 524288 words |
| character code | 512000 | 512000 | 512000 | 512000 | 512000 | 512000 | 512000 | 512000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| organize | 512KX8 | 512KX8 | 512KX8 | 512KX8 | 512KX8 | 512KX8 | 512KX8 | 512KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | TSSOP | DIP | TSSOP | DIP | SOP | TSSOP | TSSOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP32,.56 | TSSOP32,.8,20 | DIP32,.6 | TSSOP32,.8,20 | DIP32,.6 | SOP32,.56 | TSSOP32,.8,20 | TSSOP32,.8,20 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | IN-LINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Parallel/Serial | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL |
| power supply | 3/5 V | 3/5 V | 3/5 V | 3/5 V | 3/5 V | 3/5 V | 3/5 V | 3/5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum standby current | 0.00001 A | 0.00001 A | 0.00001 A | 0.00001 A | 0.00001 A | 0.00001 A | 0.00001 A | 0.00001 A |
| Minimum standby current | 1.5 V | 1.5 V | 1.5 V | 1.5 V | 1.5 V | 1.5 V | 1.5 V | 1.5 V |
| Maximum slew rate | 0.02 mA | 0.02 mA | 0.02 mA | 0.02 mA | 0.02 mA | 0.02 mA | 0.02 mA | 0.02 mA |
| surface mount | YES | YES | NO | YES | NO | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 0.5 mm | 2.54 mm | 0.5 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 0.5 mm | 0.5 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |