8-Bit Microcontroller ROMLESS
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | SIEMENS |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Has ADC | YES |
| Address bus width | 19 |
| bit size | 8 |
| maximum clock frequency | 12 MHz |
| DAC channel | NO |
| DMA channel | NO |
| External data bus width | 8 |
| JESD-30 code | S-PQFP-G64 |
| Number of I/O lines | 30 |
| Number of terminals | 64 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| PWM channel | YES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK |
| Certification status | Not Qualified |
| speed | 12 MHz |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | QUAD |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER |
| SDA30C264M2 | SDA30C263 | SDA30C263M | SDA30C264 | SDA30C264M | SDA30C263M2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 8-Bit Microcontroller ROMLESS | 8-Bit Microcontroller ROMLESS | 8-Bit Microcontroller ROMLESS | 8-Bit Microcontroller ROMLESS | 8-Bit Microcontroller ROMLESS | 8-Bit Microcontroller ROMLESS |
| Maker | SIEMENS | - | SIEMENS | - | SIEMENS | SIEMENS |
| Reach Compliance Code | unknow | - | unknow | - | unknow | unknow |
| Has ADC | YES | - | YES | - | YES | YES |
| Address bus width | 19 | - | 19 | - | 19 | 19 |
| bit size | 8 | - | 8 | - | 8 | 8 |
| maximum clock frequency | 12 MHz | - | 12 MHz | - | 12 MHz | 12 MHz |
| DAC channel | NO | - | NO | - | NO | NO |
| DMA channel | NO | - | NO | - | NO | NO |
| External data bus width | 8 | - | 8 | - | 8 | 8 |
| JESD-30 code | S-PQFP-G64 | - | S-PQFP-G80 | - | S-PQFP-G80 | S-PQFP-G64 |
| Number of I/O lines | 30 | - | 30 | - | 30 | 30 |
| Number of terminals | 64 | - | 80 | - | 80 | 64 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | - | 70 °C | - | 70 °C | 70 °C |
| PWM channel | YES | - | YES | - | YES | YES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | SQUARE | - | SQUARE | - | SQUARE | SQUARE |
| Package form | FLATPACK | - | FLATPACK | - | FLATPACK | FLATPACK |
| Certification status | Not Qualified | - | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified |
| speed | 12 MHz | - | 12 MHz | - | 12 MHz | 12 MHz |
| Maximum supply voltage | 5.5 V | - | 5.5 V | - | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V | - | 4.5 V | - | 4.5 V | 4.5 V |
| surface mount | YES | - | YES | - | YES | YES |
| technology | CMOS | - | CMOS | - | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL | - | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING | - | GULL WING | - | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | QUAD | - | QUAD | - | QUAD | QUAD |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER | - | MICROCONTROLLER | - | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER |